Eğitim

Memur maaşına ek zam ve refah payı için Kahveci’den açıklama


Temmuz ayı memur maaş zam oranları belli oldu. Buna göre memur maaşlarına %19,31 oranında zam gelecek. Bu zammın %10’u hükümetin memurlara verdiği toplu sözleşme zammı, %9.31 ise enflasyon farkı olacak. Memur maaş zammının belli olmasının ardından memur maaşlarına ek zam ve refah payı ile ilgili önemli bir açıklama geldi.
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, enflasyon ve hayat pahalılığına dikkat çekerek, çalışanlara ek zam ve refah payı verilmesi gerektiğini vurguladı. Kahveci, “Enflasyonun hızının kesilmesi, hayat pahalılığının belinin kırılması uzun bir süre alacak gibi görünmektedir. Çalışanlara ek zam ve refah payı verilmeden bu sürecin atlatılamayacağının da yetkililerce kabul edilmesi ve bir an önce çalışandan taraf uygulamalara dönülmesi gerekmektedir.” dedi.

Enflasyon ve Hayat Pahalılığı

Önder Kahveci, 2024 yılının yarısını tamamladığımız bu dönemde memur ve emeklilere verilecek %10 zamla bu dönemin atlatılamayacağını belirtti.

Önder Kahveci; “Çarşı, pazarda fiyatlar sürekli yükselirken alım gücünü koruyacak, memur ve emekliye nefes aldıracak uygulamalara ihtiyaç vardır. Enflasyonun hızının kesilmesi, hayat pahalılığının belinin kırılması uzun bir süre alacak gibi görünmektedir. Çalışanlara ek zam ve refah payı verilmeden bu sürecin atlatılamayacağının da yetkililerce kabul edilmesi ve bir an önce çalışandan taraf uygulamalara dönülmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

TÜİK’in Enflasyon Verileri ve Enflasyon

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in haziran ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklandığını belirten Kahveci, enflasyonun haziran ayında beklentilerin altında bir artış gösterdiğini ancak yine de endişe verici seviyelerde olduğunu vurguladı.

Kahvec; “Buna göre enflasyon, haziran ayında beklentilerin altında bir artış gösterdi ve geride bıraktığımız ayda mal ve hizmet fiyatları ortalama %1,64 oranında artarken yıllık enflasyon da %71,30 olarak belirlendi. Yılın ilk yarısında enflasyon toplamda %24,73 oranında yükseldi. Ocak ayında memur maaşlarına yapılan %15’lik artış, altı aylık sürede 9,73 puan erimiş oldu.” dedi.

Memurlara Ek Zam ve Refah Payı

Kamu Sen Genel Başkanı Öndder Kahveci, enflasyonun yarattığı baskıyı hafifletmek ve alım gücünü artırmak için ek zam ve refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu savunarak;

“Alım gücünü artırmak için ek zam ve refah payından başka çare yok. TÜİK’in verileri de gösteriyor ki, mevcut ekonomik şartlar altında çalışanların ve emeklilerin geçim mücadelesi her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu nedenle yetkililerin bir an önce harekete geçerek, çalışanların taleplerine kulak vermesi gerekmektedir.” dedi.

Önder Kahveci’nin bu açıklamaları, ekonomik koşulların zorluğu ve enflasyonun etkilerinin daha da belirgin hale geldiği bir dönemde geldi. Kamu çalışanları ve emekliler için yapılacak düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, ekonomik istikrarın sağlanması için yetkililere çağrıda bulundu.
Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu