Teknoloji

23 Dakikada Bir Arabanın Tüm Lastiklerini Değiştirebilen Yapay Zekâ Destekli Robot: RoboTire!
Yapay zekâ destekli algoritmaya sahip olan bir lastik değiştirme robotu geliştirildi. RoboTire isimli bu robot, 23 dakikada bir araçtaki tüm lastiklerin değiştirilmesini sağlıyor. Peki RoboTire, bir gün gerçekten lastikçilerin yerine geçebilir mi?

ABD’den yapay zekânın iş kollarında yaygınlaşacağı ve insanların yerine geçeceği tartışmalarını körükleyecek bir haber geldi. RoboTire isimli bir şirket, yapay zekâ ile desteklenen ve otomobil lastiklerini değiştirmeye odaklanan bir robot üretti. “RoboTire” olarak isimlendirilen bu robot, dört lastiği 23 dakikada değiştirebiliyor. 

Üreten şirket ile aynı ismi taşıyan robot, aslında bir robotik koldan ibaret. Ancak robotun yapay zekâ destekli algoritması, kusursuz lastik değişimleri yapılmasını sağlıyor. Üstelik algoritma, her lastik değişiminde öğrenim seviyesini biraz daha artırabilecek şekilde dizayn edildi. Üstelik farklı ebatlardaki lastik ve bijonlar ile çamur veya kar gibi lastik değişimini zorlaştıran etmenler, bu robot için herhangi bir şey ifade etmiyor. RoboTire, her koşulda çalışabiliyor.

Lastik değişimi yapan robot işte böyle görünüyor:

RoboTire isimli lastik değiştirme robotunun sahip olduğu teknolojiyle ilgili daha fazla söyleyebileceğimiz bir şey yok. Ancak bundan daha fazla konuşmamız gereken bir mesele var…

İLGİLİ HABER

Apple Kendi Yapay Zekâ Modelini mi Geliştiriyor? Birçok İş İlanı Açıldı!

RoboTire, lastikçilerin işini gerçekten elinden alabilir mi?

Fox News’te yer alan bir habere göre RoboTire, hazırladığı robot için aslında tam otonom bir sistem hayal ediyor. Ancak şu an böyle bir noktada değiller. Öyle ki lastiğin söküldükten sonra lastik değişim makinesine götürmek için hala bir lastikçi gerekiyor. Yani süreç, en azından şimdilik insan desteği ile sağlanıyor.

Lastik değiştiren robot

RoboTire için kurulan internet sitesini incelediğimizde, bu robotların insanların yerine geçmek için değil, teknikerlere yardımcı olmak için geliştirildiği beyan ediliyor. Ancak Pennsylvania’da hizmet veren bir lastik şirketinin sahibi olan Rich Shainline’a göre bu robotlar sayesinde iki yerine bir personel ile işler hız kaybı yaşamadan yapılabiliyor. Buradan, ihtiyaç duyulan iş gücünün yüzde 50 düştüğü sonucuna ulaşıyoruz.

İLGİLİ HABER

Tesla, İnsansı Robotunun Son Halini Paylaştı: Artık Kendi Başına Yürüyüp, Nesneleri Tutabiliyor [Video]

İşin bir de şöyle bir boyutu var; sektör kaynakları, RoboTire satın almak için harcanacak paranın bir yıl içerisinde kendisini amorti edebileceğini düşünüyorlar. Çünkü bu robot, ortalama bir insanın iki katı hızda çalışıyor. Hızlı lastik değişimi, günlük müşteri sayısının artması demek. Bir de maliyette yaşanacak düşüş var. Neticede her personel için maaş ve sigorta gibi giderler oluşuyor. İşte tüm bunlar, RoboTire’ın bir gün lastikçiler yerine geçebileceği anlamına geliyor…

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu