Teknoloji

‘Uçan Araba’ Test Uçuşu Gerçekleştirdi: Bu Bildiğin Pervane Takılmış Araba… [Video]
Xpeng, uçan arabasını test etmek için bir kez daha piste çıktı. Yapılan test, teknik anlamda başarılıydı. Ancak uçan araba ile ilgili önemli sorunlar var.

Çin’in Tesla’sı olarak bilinen otomotiv şirketi Xpeng, bir süredir “uçan araba” üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Aslına bakacak olursak şirket, bu alanda ciddi ilerleme de kaydetmiş durumda. Belki hatırlarsınız, şirket birkaç ay önce uçan arabasını ilk kez test etmişti. Henüz prototip aşamasında olan araç, şimdi bir kez daha havalandı.

Xpeng’in uçan arabasının ikinci test uçuşu da başarılı bir şekilde tamamlandı. Ancak paylaşılan videoya baktığımızda araçta ciddi eksikler olduğunu görüyoruz. Öyle ki uçan araba, dengede kalmakta aşırı derecede zorlanıyor. Ayrıca gürültü problemi de mevcut. Tüm bunlara ek olarak, böyle bir uçan arabanın piyasaya sürülmesi halinde özel pistlere ihtiyaç duyacağı aşikar. Zira aracın güçlü pervaneleri, çevrede bulunan her şeyi çok güçlü bir şekilde sallıyor. Kalkış ve iniş sırasında bu aracın çevresinde durmak mümkün değil.

Xpeng’in uçan araba prototipi işte böyle görünüyor

Neyse ki Xpeng, en azından teknik açıdan eksiklerin farkında. Yapılan test uçuşu ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, çalışmaların devam edeceğini ve uçan arabanın giderek mükemmel bir hale geleceğini söylediler. Umarız ekip, tasarım konusunda da bir şeyler düşünüyordur…

İLGİLİ HABER

Çocukluk Hayalleri Gerçek Oluyor: Uçan Araba AirCar, Uçuşa Elverişlilik Sertifikası Aldı

Dünyada ilk kez bir uçan araba prototipi üretilmedi. Geçmişte, pek çok ülkede bağımsız olarak çalışan şirketlerin uçan araba prototiplerini gördük. Bu prototipler daha çok fütürist tasarım dillerini benimsiyordu. Ancak Xpeng’in uçan arabası onlar gibi değil. Bu araç, aslında normal bir otomobilin tepesine devasa boyutlarda drone pervanesi takılmasıyla oluşmuş gibi görünüyor. 

Xpeng’in uçan arabasına ait test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu