Teknoloji

Xiaomi’nin İlk Arabasının Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı: Tam Elektrikli Olmayabilir
Xiaomi’nin üzerinde çalıştığı otomobil, test aşamasında baştan aşağı kamuflajla kaplanmış halde görüntülendi. Normalden uzun olan kaput, aracın tam elektrikli yerine hibrit motorlu olabileceğini düşündürüyor.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, bir yıldan uzun bir süredir araba projesi ile gündemde. İlk iddialar, söz konusu otomobilin elektrik motorlu ve otonom sürüş sistemi destekli olduğunu ortaya koymuş, araba ile ilgili defalarca yazılıp çizilmişti. Yaşanan son gelişmeler Xiaomi’nin, araba projesinin yolun sonuna gelmiş olabileceğini gözler önüne seriyor.

Birkaç gün önce, Xiaomi’nin ilk otomobili ile ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Henüz test aşamasında olan otomobile ait yeni fotoğraflar paylaşıldı. Bu da aracın genel olarak hazır olduğunun, yakın bir gelecekte Xiaomi’nin otomobiliyle tanışabileceğimizi düşündürüyor.

İşte Xiaomi’nin ilk otomobilinden paylaşılan yeni fotoğraflar:

Weibo üzerinden servis edilen casus görüntüler, Xiaomi’nin otomobilinin yavaş yavaş üretime hazırlandığının bir göstergesi. Burada en dikkat çekici detay, aracın yoğun bir kamuflaja sahip olması. Aracın daha önce kamuflajsız halinin de ortaya çıktığını düşünürsek Xiaomi’den seri üretim öncesi tasarımını güncellemesini bekleyebiliriz.

Xiaomi araba

Paylaşılan görüntülerde dikkat çeken bir başka husus, kaputun uzunluğu. Normal koşullarda elektrikli otomobiller, minimal boyutlara sahip kaputlara sahip oluyorlar. Çünkü elektrik motoru, içten yanmalı motorlara kıyasla oldukça küçük. Xiaomi’nin otomobilindeki farklılığın nedenini birkaç şekilde açıklayabiliriz.

Xiaomi test arabası

Xiaomi’nin ilk otomobili, bir içten yanmalı motora sahip olabilir. Yani bu araç, tam elektrikli değil hibrit motorlu olduğu için büyük bir kaputla dizayn edilmiş olabilir. Şirket, aynı otomobilin hem elektrik motorlu hem de içten yanmalı motorlu versiyonlarını piyasaya sürmeyi de düşünüyor olabilir. Kaput bölümü bundan kaynaklı olarak da uzun görünüyor olabilir.

Xiaomi araba projesi

*Test edilirken görüntülenen aracın daha önce internete sızan görüntüsü.

Xiaomi’nin ilk otomobili işte böyle görünecek:

Xiaomi ilk otomobil

*Aracın üzerindeki “Xiaomi pilot test” ibaresi dikkatlerden kaçmadı.

Çin’den gelen görüntüler, Xiaomi’nin ilk otomobilin bir sedan olacağını gözler önüne seriyor. Sert hatlara sahip olan otomobili, BMW’nin tasarım diline yakın bir duruş sergiliyor. Bu arada, aracın yakıt bölümünün sol ön kısımda yer alması, Xiaomi’nin elektrikli araba geliştirdiğini doğrular nitelikte

Xiaomi araba testleri

Yukarıdaki fotoğraflar da birkaç hafta öncesine ait. Çin’in sosyal medya platformu Weibo üzerinden servis edilen görüntülerde, Xiaomi’nin ilk otomobilinin test aşamasında olduğu ve hatta Xiaomi CEO’su Lei Jun’un test sürüşlerine bizzat katıldığı ifade edilmişti. Görüntüler net olmasa da Xiaomi’nin ilk otomobilinin aşırı soğuk kalibrasyon testlerine girdiğini söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER

Xiaomi’nin Otomobilinin Hangi Fiyat Aralığında Olacağı Resmen Açıklandı

Resmi belgelerden sızdırılmış görüntüler de var!

Xiaomi araba özellikleri

Xiaomi’nin otomobili ile ilgili bazı evrak görüntüleri de paylaşıldı. Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar, Xiaomi otomobilin ön ve arka tamponlarını gözler önüne seriyor. İşte Xiaomi tarafından yapılan açıklamalar da tam olarak bu tampon görüntüleri ile ilgili. 

Xiaomi’nin halkla ilişkiler departmanında üst düzey yöneticilik yapan Wang Hua tarafından yapılan açıklamada söz konusu tampon görsellerinin gerçekliği doğrulandı. Bu görüntülerin ikinci kademe tedarikçilere gönderilen belgelerde bulunduğunu aktaran Wang Hua, paylaşımların sızıntı olduğunu belirtti. Ancak söz konusu tedarikçi sadece malzeme kalıplarıyla ilgileniyor. Yani yukarıda gördüğümüz fotoğraflar, nihai tasarımı göstermiyor.

Otomobil, geçmiş dönemlerde de benzer bir tasarımla gün yüzüne çıkmıştı

Xiaomi

Xiaomi’nin test aşamasındaki otomobili, geçtiğimiz yıl da görüntülenmişti. Ancak o dönem servis edilen görüntülerdeki tasarım, son paylaşımlardan farklıydı. Bu normal bir şey zira test aşamasındaki otomobillerde sık sık tasarım değişiklikleri yapılabiliyor. Ayrıca, Xiaomi’nin otomobiline ait olduğu ileri sürülen render görseller, geçtiğimiz yıl gerçeğini gördüğümüz modele daha fazla benziyordu.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu