Teknoloji

Passat’ı Gönül Rahatlığıyla Unutabilirsiniz: Elektrikli Sedan ‘Volkswagen ID.7’ Tanıtıldı
Volkswagen, yeni elektrikli otomobili ID.7’yi tanıttı. 2023’ün ikinci yarısında Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de piyasaya sürülecek otomobil, Passat’ın yerine geçecek.

Alman otomobil devi Volkswagen, CES 2023’te ID.7 olarak isimlendirdiği yeni tam elektrikli otomobili ID.7’yi duyurdu. Bir sedan olarak duyurulan otomobil, Passat’ın yerini alacaktı. Bugünse ID.7 ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Volkswagen, ID.7’nin küresel lansmanını gerçekleştirdi. Peki Volkswagen ID.7, tüketiciye neler sunacak?

Volkswagen’in elektrikli otomobillerde kullandığı MEB platformu üzerine inşa edilen ID.7, Volkswagen’in D segment sedanları arasında yer alan Arteon’a yakın boyutlara sahip. Açıklanan rakamlara göre Volkswagen ID.7, 4,96 metre uzunluk ve 1,86 metre genişlik değerine sahip olacak. Bu da elektrikli sedanın üst segmentte yer alacağını gözler önüne seriyor ki Volkswagen CEO’su Thomas Schafer da bu durumu doğruladı. Schafer’a göre ID.7, birinci sınıf kalite, konfor ve teknoloji sunacak.

Karşınızda Volkswagen ID.7

Volkswagen ID.7’nin dış tasarımı, şirketin ID. serisindeki diğer modellerine benzerlik gösteriyor. Bu bağlamda; kapalı ızgara tasarımı, ID. serisinin diğer üyelerinde de gördüğümüz kaputu kaplayan aydınlatma ile eşleştirilmiş durumda. İnce farlarla eşleştirilen bu aydınlatma, araca etkileyici bir hava katıyor. Araç sade olsa da kendine has bir tarza sahip.

Volkswagen ID.7 elektrikli sedan

Aracın ön kısmındaki sadelik, arka tarafta ise bagaj kapağını tamamen kaplayan aydınlatma ile bozuluyor. Taigo ve T-Cross’un arkasında gördüğümüz aydınlatma yapısı, elektrikli Passat’ta da kendini gösterecek. 

VOlkswagen elektrikli sedan

Elektrikli sedan, iç tasarımıyla da dikkat çekici. Bu araçta 15 inç büyüklüğünde bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Dijital gösterge ekranı, bilgi-eğlence ekranının yanında küçücük kalıyor. Sesli iletişim desteğine sahip olacak otomobil, sürücünün komutlarına cevap verebiliyor. Ayrıca ID.7’nin yeni nesil kliması, sürücünün arabaya yaklaştığını anlayıp, iklim durumuna göre soğutma veya ısıtma işlemini otomatik olarak başlatabilecek.

volkswagen elektrikli sedan

Volkswagen’in açıklamalarına göre ID.7’nin klima sistemi, sesli komut sistemiyle de entegre çalışacak. “Merhaba Volkswagen” denilerek tetiklenecek sesli asistan, “Ellerim üşüdü.” denildiğinde direksiyon ısıtmasını, “Ayaklarım üşüdü.” denildiğinde ise klimanın alt bölgesini aktif hale getirecek. Bu durum, tersine olasılıklar için de geçerli olacak.

Volkswagen

Otomobil devi, ID.7’nin sahip olduğu elektrik motoru, 286 PS gücünde ve bu önemli. Zira şirket, daha önce hiçbir elektrikli modelde bu kadar güçlü bir motor kullanmadı. Öte yandan; yapılan açıklamaya göre tam dolu bataryaya sahip ID.7, WLTP standartlarına göre 700 kilometre menzile sahip olacak. Otomobil, en büyük batarya paketinde 200 kW’a kadar şarj desteği de sunacak. Ancak Volkswagen, şarj süresi ile ilgili bir açıklama yapmadı.

ID.7

Volkswagen ID.7, çok sayıda güncel teknolojiyle donatıldı. Bunlardan en önemlisi, “Travel Assist“. Markanın yarı otonom sürüş teknolojisi, 90 km/s hızdayken otoyolda şerit değiştirme yapabiliyor. Ayrıca park işlemleri de Park Assist Pro ile otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Kendi hafızası olan sistem, herhangi bir yolculuğun son 50 metresini kaydedip, araç tekrar çalıştırıldığında park pozisyonunu terk edebiliyor. Akıllı telefon üzerinden de kontrol edilebilen Travel Assist, park etmekte sorun yaşayan tüketicileri mest etmeyi başaracak gibi görünüyor.

Volkswagen

Volkswagen, ID.7’nin fiyatına ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Ancak aracın ne zaman çıkacağına ilişkin genel bilgi sahibiyiz. Volkswagen, ID.7’nin 2023’ün sonbahar ayları itibarıyla Avrupa pazarında satışa sunulacağını açıkladı.

İLGİLİ HABER

Bugüne Kadarki En İyi Renault Otomobil ‘Austral’ Türkiye’de: İşte Fiyatı ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu