Teknoloji

‘150 Dolar’ İçin Çocuk Kaçırılmasına Göz Yuman Volkswagen’den Yeni Karar: Takip Sistemi Ücretsiz Olacak!
Volkswagen, geçtiğimiz haftalarda yaşadığı “Car-Net” skandalı ile ilgili yeni bir karar aldı. Şirket, 2020’den itibaren sattığı tüm otomobillere 5 yıl ücretsiz Car-Net aboneliği verileceğini duyurdu. Peki neler yaşanmıştı?

Alman otomobil devi Volkswagen, geçtiğimiz haftalarda büyük bir skandala imza atmıştı. ABD’de yaşanan olayda bir Volkswagen, içinde bulunan küçük bir çocukla birlikte gasp edilmiş, şirketin araç takip sistemi Car-Net ise parası ödenmediği için kullanılamamıştı. Neyse ki bu akıl almaz olayda kaçırılan küçük çocuğa bir şey olmamıştı.

Yaşanan olay, ABD’de büyük tepkiyle karşılandı. Zira Volkswagen Car-Net, aslında abonelik için para ödenmediği zaman da aracın konumunu takip edebiliyordu. Ancak işgüzar bir yetkili bunu bile bile harekete geçmemiş, sadece 150 dolar için çocuğun canını tehlikeye atmıştı. İşte şimdi bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Volkswagen, Car-Net için yeni bir karar aldı.

Volkswagen Car-Net, 5 yıl ücretsiz olacak!

 

Konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Volkswagen Amerika, Car-Net hizmetinin 2020 yılı itibarıyla satılmış olan tüm otomobiller için beş yıllığına ücretsiz olacağını duyurdu. Bundan sonra satılacak otomobiller için de geçerli olacak kararla ilgili açıklamalarda bulunan Volkswagen Amerika Kıdemli Başkan Yardımcısı Rachael Zaluzec, Volkswagen’in her şeyi düzeltmek için böyle bir adım attığını ifade etti. Bu arada; kararın ABD özelinde olduğunu belirtelim.

Peki çocuk kaçırma olayı nasıl yaşanmıştı?

ABD’nin Illinois eyaletinde yaşanan olayda 34 yaşındaki bir kadın, iki çocuğu ile evine gelmiş ve aracını park etmişti. Çocuklardan bir tanesini eve bırakıp ikinci çocuğunu almaya çalışan kadın, hiç beklemediği bir olayla karşılaşmış, başka bir araçtan inen gaspçı, kadının 2021 model Volkswagen aracını çalmak için hamle yapmıştı. Kadını darp ettikten sonra araca binmeyi başaran hırsız, 2 yaşındaki küçük çocukla birlikte kaçmaya başlamıştı. Hırsızın arabayla üzerinden geçip ağır yaraladığı kadın, her şeye rağmen acil durum araması yapmayı ve yetkililere bilgi vermeyi başarmıştı.

İşte Volkswagen Car-Net skandalı da tam olarak bu noktada yaşandı!

Volkswagen

Olay yerine gelen kolluk kuvvetleri, aracın Volkswagen olduğunu öğrenince Car-Net üzerinden konum takibi yapabilmek için Volkswagen’i aramışlardı. Ancak beklenmedik bir cevap verilmişti. Volkswagen Car-Net yetkilileri, aracın konum takibine imkan tanıyan abonelik sistemi için gerekli olan 150 doların ödenmediğini, bundan kaynaklı olarak da yardımcı olamayacaklarını söylemişlerdi. Üstelik ödeme yapılmaması durumunda sistem üzerinden de konum takibi yapılmayacaktı. Çaresiz kalan polisler, yaralı kadının bir yakını aracılığıyla 150 dolarlık ödeme yaptıktan sonra 2021 model Volkswagen’in konumunu öğrenme imkanı yakalamışlardı.

İLGİLİ HABER

Yenilenen Tasarımıyla 2024 Volkswagen ID.3 Tanıtıldı

Ancak boşu boşuna ödeme yapılmıştı. Bir otopark görevlisi, şüpheli bir Volkswagen’in içinden küçük bir çocuğun indirilip terk edildiğini ihbar etmişti!

Volkswagen logosu

Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre merkeze gelen ihbar, Volkswagen yetkililerinden daha etkili olmuştu. Kolluk kuvvetleri çocuğu bulduktan sonra Volkswagen’den bilgi gelmiş, aracın konumu bildirilmişti. 2021 model Volkswagen’in konumunu bir süre takip eden polisler, aracı başka bir otoparkta terk edilmiş olarak bulmuşlardı.

Volkswagen, yaşananların ciddi bir ihmal olduğunu açıklamıştı!

Volkswagen Atlas

Illinois’te yaşanan olayın kamuoyunda tepki çekmesi üzerine Volkswagen’den açıklama gelmişti. Şirket, Car-Net hizmeti için üçüncü taraf sağlayıcılarla çalıştıklarını ve bu olaydaki kusurun söz konusu üçüncü taraf sağlayıcıda olduğunu söylemişti. Volkswagen’e göre Car-Net altyapısı, acil durumlar için özel bir prosedüre ve ödeme yapılmamış olsa bile bilgi sağlayabilecek potansiyele sahipti. Volkswagen, geçmişte de benzer olaylar yaşandığını ve acil durum prosedürünün devreye girdiğini ancak bu kez çalışan hatası nedeniyle ciddi bir ihlal yaşandığını kabul ederken, iç soruşturmanın devam ettiğini duyurmuştu.

İLGİLİ HABER

Volkswagen’den Aracınıza TikTok ve Spotify İndirmenizi Sağlayacak Uygulama Mağazası: İşte Mağazanın Yer Alacağı İlk Otomobiller

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu