Dünya

Ukrayna, Rusya’yı Nova Kakhovka Barajı’nı yıkmakla suçladı; binlerce kişi sel tehlikesiyle tahliye ediliyor

T24 Dış Haberler

Ukrayna, Rusya’yı Dnipro Nehri’ndeki Nova Kakhovka Barajı’nı vurmakla suçladı. Ukrayna, nehrin taşma tehlikesi sebebiyle birçok bölgede tahliye emri verdi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde nehrin duvarının büyük bir bölümünün yıkıldığı ve suyun büyük bir hızla aşağı yönde aktığı görülüyor. 

 

Ukrayna Ordusu’nun Güney Operasyon Komutanlığı, barajın yıkılmasından “Rus işgal güçlerini” sorumlu tuttu.

Herson Bölgesi Valisi Oleksandr Prokudin, Ukrayna kontrolündeki bölgelerde 16 bin kişinin sel tehlikesiyle karşı karşıya olan alanlarda yaşadığını ifade etti. Vali, tehlikedeki vatandaşların otobüs ve arından trenlerle güvenli şehirlere tahliye edileceğini belirtti.

Baraj, Ukrayna’nın karşı saldırısının ilk aşamaları olduğu düşünülen askeri faaliyetlerin ikinci gününde saldırıya uğradı. The Guardian, Ukrayna’nın saldırı planlarının etkilenebileceği yorumunda bulundu. 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin Danışmanı Mikaylo Podolyak, “Amaç çok açık; Ukrayna ordusunun ilerlemesi önünde engeller yaratmak, savaşın adil sonunu geciktirmek” dedi.

Podolyak, “Geniş bir alanda tüm hayat yok edilecek. Birçok yerleşim yeri mahvolacak, çevre büyük hasar görecek” diye devam etti.

Zelenski de yaptığı Twitter yaklaşımında, “Rus teröristler. Barajın yok edilmesi sadece tüm dünyaya Rusların Ukrayna topraklarının her karışından çıkarılması gerektiğini gösteriyor. Ellerin tek bir metre bile kalmamalı, çünkü her metreyi terör için kullanıyorlar” yazdı.

Nova Kakhovka’ya atanan Rus yetkililer ilk önce barajın zarar görmediğini iddia etti, ardından da felakete Ukrayna topçu ateşinin sebep olduğunu ifade etti.

 

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu