Teknoloji

Türkiye’nin ‘En Yerli’ Otomobilleri Belli Oldu (Egea Zirveyi Alamadı)
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’de üretilen motorlu taşıtların yüzde kaç yerli olduklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin en yerli otomobili, Hyundai i20. Peki Togg T10X, listenin kaçıncı sırasında?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2023 yılına ilişkin “Otomotiv Yerli Muhteva Oranları” raporunu paylaştı. Bu rapor, Türkiye’de üretilmekte olan motorlu taşıtların yüzde kaç yerlilik oranına sahip olduğunun anlaşılmasını sağlıyor. Paylaşılan rakamlara göre Türkiye’de üretilen motorlu taşıtların yerlilik oranı, yüzde 61 olarak kayıtlara geçti. Bu oran, 2022 yılında yüzde 56 olarak açıklanmıştı. Yani otomotiv sektöründeki yerlilik artmış oldu.

Bakanlık tarafından paylaşılan verilere baktığımızda, Türkiye’de üretilen traktör, otobüs ve kamyon gibi araçların, binek otomobillere kıyasla daha fazla yerlilik oranına ulaşmış olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda; Türkiye’deki en yerli motorlu araç, Tümosan 8175 traktör. Bu aracın yerlilik oranı yüzde 96,4 seviyesinde ve hiçbir binek otomobil, bu seviyeye ulaşabilmiş durumda değil. 

Türkiye’nin en yerli otomobilleri:

Marka Model Yerlilik Oranı
Hyundai i20 Jump (Benzinli-Otomatik) Yüzde 68,03
Hyundai Bayon Style (Benzinli-Otomatik) Yüzde 65,62
Fiat Egea Sedan (Benzinli-Manuel) Yüzde 63,93
Hyundai i10 Elite (Benzinli-Otomatikleştirilmiş Manuel) Yüzde 63,88
Hyundai i20 Style (Benzinli-Otomatik) Yüzde 61,78
Hyundai i20 Style Plus (Benzinli-Otomatik) Yüzde 61,53
Hyundai i10 Style (Benzinli-Otomatikleştirilmiş Manuel) Yüzde 61,50
Hyundai i10 Jump (Benzinli-Otomatikleştirilmiş Manuel) Yüzde 61,42
Hyundai i20 Jump (Benzinli-Manuel) Yüzde 61,08
Hyundai Bayon Jump (Benzinli-Manuel) Yüzde 60,96

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere, Türkiye’de en yerli otomobil Hyundai i20. Bunu başka bir Hyundai olan Bayon takip ediyor. Fiat Egea Sedan’ın üçüncü olduğu listenin devamında ise Hyundai modelleri devam ediyor…

Bilindiği üzere Türkiye’de sadece Fiat ve Hyundai, yerli otomobil üretimi yapmıyor. Toyota ve Renault da yerli üretimler yapıyor. Ancak bu otomobiller, Hyundai ile Fiat’tan daha az yerliler. Örnek vermek gerekirse; Renault’un en yerli otomobili, yüzde 48,45 yerlilik oranı ile Clio. Toyota’nın en yerli modeli ise yüzde 55,69 yerlilik oranı ile Corolla.

İLGİLİ HABER

Toyota Güncel Fiyat Listesini Açıkladı: 800 Bin TL Altına Araba Kalmadı!

Renault’un Türkiye için yerlilik oranı şöyle:

Clio (Benzinli-Manuel) Yüzde 48,45
Clio (Benzinli-Otomatik) Yüzde 42,22
Megane (Benzinli-Otomatik) Yüzde 37,52
Megane (Benzinli-Manuel) Yüzde 42,22
Megane (Dizel-Otomatik) Yüzde 37,42

Toyota’nın Türkiye için yerlilik oranı şöyle:

Corolla (Benzinli-Manuel) Yüzde 55,69
Corolla (Benzinli-Otomatik) Yüzde 51,26
Corolla (Benzinli-Otomatik) Yüzde 50,35
Corolla (Hibrit-Otomatik) Yüzde 42,34
Corolla (Hibrit-Otomatik) Yüzde 39,05
C-HR (Hibrit-Otomatik) Yüzde 47,63
C-HR (Hibrit-Otomatik) Yüzde 45,45

Togg T10X neden yok?

Togg T10X

Böyle bir listede Togg’un neden olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın servis ettiği veriler, şimdiye kadar üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olan modelleri baz alıyor. Ayrıca yukarıdaki rakamların kaynağı, firmaların beyan ettiği veriler. Togg, şu an için veri sağlamamış gibi görünüyor.

Ancak bununla ilgili söyleyebileceğimiz birkaç şey var. Yapılan resmi açıklamalara göre Togg T10X, ilk aşamada yüzde 51 yerlilik oranına sahip olacak. Sonraki aşamada ise bu oran yüzde 70 seviyelerine yükselecek. İşte bu bilgiler ışığında, Togg T10X’in bu listedeki sıralamasının marka bazında 3. olduğunu söyleyebiliriz. Markanın yerlilik oranı, Hyundai ve Fiat’ın hemen altında yer alacaktır. Toyota’ya ne oldu derseniz; markanın en yerli otomobili yüzde 55,69 ile Corolla olsa da genel ortalama yüzde 47,395 seviyesinde. Togg’un tek bir modeli olduğundan, yerlilik listesindeki sıralaması Toyota’nın üzerinde olacak.

İLGİLİ HABER

TOGG T10X’i Şarj Etmenin Maliyeti Ne Kadar?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından servis edilen Yerli Muhteva Oranları tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu