Teknoloji

TOGG T10X’i Şarj Etmenin Maliyeti Ne Kadar?
TOGG T10X’i artık yollarda görmeye başlayacağız. Peki bu aracı 0’dan 100’e şarj etmenin maliyeti ne kadar olacak? Kilometre başına oluşan maliyeti de hesapladık.

Uzun zamandan beri beklediğimiz elektrikli otomobil TOGG, T10X modeliyle nihayet satışa çıkmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte bu elektrikli otomobilin şarj olabilmesi için şarj üniteleri de kuruluyor. Peki TOGG’un resmi şarj ünite ağı Trugo’yu baz alarak bu araçlar kaç TL’ye dolacak.

Yapılan bu açıklamaya göre Trugo’nun hem 180 kW/h hem de 300 kW/h’lik şarj ünitelerinde fiyatlar kW/h başına 7,99 TL olacak. Bu bilgilere bakarak TOGG T10X’in kaç TL’ye dolacağını hesaplayabiliriz.

Kısa menzilli TOGG T10X’in toplam ve kilometre başına maliyeti ne kadar?

TOGG

Kısa menzilli model 52,4 kw/h’lik bataryasıyla 314 km gidebiliyor. Uzun menzilli model ise 88,5 kW/h’lik bataryayla 523 km’lik menzle sahip. 1 kW/h’nin 7,99 TL olduğunu bildiğimize göre kısa menzilli modelin 418,6 TL’ye tam şarj olduğunu görüyoruz.

 Bu fiyatı kilometre başına hesapladığımızda 1,33 TL çıktığını görüyoruz. Elbette bu değer aracın kullanımına göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü aracın 314 km’lik menzili, yolun eğimi, sürücünün kullanım biçimi gibi etkenlere göre artacak veya azalacaktır. Bu da kilometre başına maliyete yansıyacaktır.

Uzun menzilli TOGG T10X’in toplam ve kilometre başına maliyeti ne kadar?

TOGG

İLGİLİ HABER

Teslim Edilen İlk Togg T10X’in Motorlu Taşıtlar Vergisi Belli Oldu [Video]

Uzun menzilli TOGG için aynı hesapları yaptığımızda 88,5 kW/h’lik bataryanın 707,1 TL’ye tam şarj olduğunu görüyoruz. Bu değeri 523 km’lik menzile böldüğümüzde kilometre başına 1,35 TL olduğunu görüyoruz. Aslında aralarındaki fiyat farkı yok denecek kadar az, ancak daha yüksek batarya kapasiteli modelin çok az da olsa daha fazla kilometre başına maliyete sahip olduğunu görüyoruz.

İLGİLİ HABER

Togg T10X’in Aydan Aya Üretim Adetleri Ortaya Çıktı

TOGG’un kendi şarj istasyonundaki maliyetleri bu şekilde. Peki sizce bu fiyatlar, içten yanmalı motorlara oranla elektrikli arabaları daha avantajlı hale getiriyor mu? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu