Teknoloji

Togg’dan Ön Sipariş İçin AVAX Alanların Yüzde 25 Zarar Etmesi Hakkında Açıklama
Sosyal medyada pek çok kullanıcı, Togg’un NFT ile gerçekleştirilecek ön siparişlerinin ertelenmesi nedeniyle mağdur edildiğini iddia etti. Nedeni ise Togg NFT’lerinin satın alınmasını sağlayacak kripto para biriminin, açık artırmaların açıklandığı günden bu yana büyük değer kaybı yaşaması. Togg, konu hakkında tarafımıza açıklama sundu.

Yerli otomobil Togg’un ne zaman yollara çıkacağı, yaşanan son olayların ardından bir süredir belirsizliğe sahip. Fakat Togg, son açıklamasının ardından farklı bir nedenden dolayı sosyal medyada tepki topladı.

Togg’u ön sipariş ile satın alma imkânı sunacak NFT açık artırmasının ertelenmesi nedeniyle birçok kullanıcı maddi kayıplar yaşadığını paylaştı. Maddi kaybın nedeni, Togg NFT’lerinin satın alımında kullanılacak kripto para birimi AVAX’ın yaşadığı değer kaybıydı.

Togg NFT’lerinin satın alımında kullanılacak AVAX, %25’ten fazla değer kaybetti:

Togg NFT’lerinin satın alımında kullanılacak AVAX, ön sipariş hakkının NFT ile satın alınacağının açıklandığı 27 Ocak’tan bu yana %25’i aşkın değer kaybetti. Açıklamanın yapıldığı günü 407 TL’den kapatan AVAX, bugün 299 TL’den işlem görüyor.

Birçok kişi, 27 Ocak’tan 5 Şubat’a kadar olan süre içinde Togg NFT’lerini satın alabilmek için AVAX satın almıştı. NFT’lerin fiyatı 10 AVAX ile 30 AVAX arasında değişiyordu. Bu da, 27 Ocak’taki kapanış fiyatıyla hesapladığımızda NFT başına 4070 TL ile 12 bin 210 TL’ye denk geliyor.

Togg’un NFT açık artırımı sürecinde neler yaşandı?

Aralık 2019’da duyurulan ve ülkede büyük heyecana yol açan Togg C-SUV modelinin normal şartlarda bu ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Araç için Togg’un mobil uygulaması Trumore’da ön sipariş hakkı sunacak NFT’lerin açık artırımı ise 5 Şubat Pazar akşamı başlamıştı.

Açık artırmanın başladığı sırada yaşanan teknik aksaklıklar, NFT açık artırımını 6 Şubat 09.30’a ertelenmesine neden olmuştu. Fakat 6 Şubat 04.17 ve 13.24’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler, 10 ilde büyük yıkımın yaşanması ve ülke genelinde yas ilan edilmesiyle planların bir süreliğine ertelenmesini gerektirdi.

Togg, 6 Şubat günü yaptığı erteleme açıklamasının ardından 8 Mart’a kadar sessizliğini korumuştu. 8 Mart günü yapılan açıklamada NFT açık artırması için net bir tarih verilmemiş, “ileri bir tarihte gerçekleştirileceği” ifade edilmişti.

GÜNCELLEME: Togg’dan konuya ilişkin açıklama geldi

Togg, sosyal medyadaki şikâyetlerin ardından tarafımıza bir açıklama sundu ve durumun nedenini şu şekilde açıkladı:

Açık artırmanın ileri bir tarihe ertelendiğinin duyurulmasından sonra bazı kullanıcılar Trumore dijital varlık cüzdanlarındaki AVAX’larını çektiler, bazıları ise cüzdanlarında tutmaya devam etti.

Togg, hiçbir şekilde kullanıcıların cüzdanlarına müdahale etme, AVAX’lara el koyma, bloke etme, satma ve sonra yeniden geri alma gibi yetkilerinin olmadığını vurguladı. Ayrıca şu anda NFT açık artırmasını bekleyen kullanıcılara şu bilgiyi sundu:

“Dijital cüzdanlarında AVAX olan kullanıcılar söz konusu AVAX’larını cüzdanlarından çekebilecekleri gibi, dilerlerse cüzdanlarında tutmaya devam edip NFT açık artırmasına katılabileceklerdir.”

“Togg teslimatları mart ayı sonundan itibaren başlıyor”

Togg, mart ayı içinde web sitesi ve Trumore uygulaması üzerinden ön sipariş almaya başlayacağını, siparişleri ve siparişlerin teslimat sıralamasının çekilişle belirleneceğini açıkladı.

İlk Togg teslimatlarının ise mart ayı sonundan itibaren gerçekleşeceği ifade edildi.

AVAX’ta yaşanan olaylara sosyal medyadan gelen tepkiler şu şekildeydi:

İLGİLİ HABER

Togg’dan Depremden Dolayı Ertelenen Ön Sipariş Süreci Hakkında Açıklama

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu