Teknoloji

Tofaş, Stellantis Türkiye’yi Satın Aldı: Artık Sadece Fiat Değil; Citroen, Peugeot, Opel Gibi Markalar da Tofaş’ın Elinde!
Tofaş, Stellantis’in Türkiye haklarını 400 milyon dolara satın aldı. Yeni anlaşma, tüm Stellantis markalarının Tofaş tarafından dağıtılacağı anlamına geliyor.

Koç Holding, bugün yaptığı açıklamada FCA ve PSA şirketlerinin birleşimiyle kurulan Stellantis ile önemli bir anlaşma yapıldığını duyurdu. Buna göre Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş’nin tamamını satın aldı.

Tofaş’ın Stellantis grubunun Türkiye’deki tüm haklarını satın almasını ve ticari faaliyetlerini kendi çatısı altına almasını sağlayan anlaşmanın bedelinin ise 400 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları Tofaş tarafından dağıtılacak

Yeni anlaşma, Türkiye’de dağıtıma sunulan Alfa Romeo, Fiat, Citroen, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel ve Peugeot gibi tüm Stellantis markalarının Tofaş tarafından dağıtılacağı anlamına geliyor.

Buna ek olarak, Stellantis’in beş marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek otomobil versiyonları olan yeni “K0” üretimini Tofaş’a tahsis edeceği aktarıldı. Tofaş’ın üretime 2025’ten itibaren başlayacağı da eklendi.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin aktardığına göre Tofaş, 5 marka için yeni nesil orta segment hafif ticari araç üretecek. Bunların da yeni nesil Doblo, Rifter, Combo, Berlingo olabileceğini belirtti.

Tipo/Egea üretimi 2025 sonuna uzatıldı, Doblo üretimi Temmuz 2023’e kadar devam edecek

Ayrıca, anlaşmaya ilişkin duyuruda Tipo/Egea modelinin Tofaş tarafından Türkiye’de satışı ve ihracatı için üretiminin 2025 yılı sonuna kadar uzatıldığı, mevcut Doblo üretiminin ise Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretimi üzerinde çalışmaya başlanıncaya kadar devam etmesinin planlandığı ifade edildi. Hatırlarsanız, geçen yıl Doblo üretiminin İspanya’ya taşınacağı açıklanmıştı.

İLGİLİ HABER

Eniştelerin Gözü Yaşlı: Türkiye’de Fiat Doblo Üretimi Bu Hafta Bitiyor…

Fiorino üretimi 2024 yılı sonunda sonlanacak

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin paylaşımına göre ülkemizde Tofaş tarafından üretilen Fiorino konusunda da önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre Fiorino modelinin üretimi, 2024 yılı bitiminde sona erecek.

Bu anlaşmayla Koç Holding’in otomotivdeki toplam payı önemli ölçüde artacak

Emre Özpeynirci’ye göre Peugeot, Opel, Citroen ve DS gibi markaların Tofaş bünyesine girmesiyle şirketin %19,15 olan pazar payı %31,92’ye çıkacak. Ford dahil edildiğinde ise Koç Holding’in otomobillerdeki payı %41,81’e yükselecek.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu