Teknoloji

Tesla, Türkiye’de Neden Sadece ‘Model Y’ Satacak?
Tesla, 4 Nisan 2023 itibarıyla Türkiye’ye resmen giriş yapacak. Ancak marka, toplamda 4 modele sahipken Türkiye’de sadece Model Y satışı gerçekleştirecek. Peki neden?

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticilerinin başında gelen Tesla, yıllardır gündemde olan Türkiye’ye giriş hamlesini nihayet gerçeğe dönüştürdü. Şirket, 4 Nisan 2023 itibarıyla Türkiye’deki satışlarına resmen başlayacak. Markanın çok sayıda modeli bulunurken Türkiye’de sadece Model Y satacak.

Peki Tesla, neden böyle bir karar aldı? Evet SUV otomobiller Türkiye’de oldukça popüler. Ancak özellikle de Tesla Model 3, şık bir sedan olması nedeniyle Türkiye’de en az Model Y kadar tercih edilebilirdi. Ancak bazı ‘özel’ durumlar, Tesla Model 3’ün Türkiye’ye gelişinin önünde en azından şimdilik engel olmuş durumda.

Tesla’nın bu kararının altında yatan en temel neden: Vergi!

Tesla, Türkiye’de üretim yapan bir marka değil. Hal böyle olunca şirketin Türkiye’ye gelişi sırasında nelerle karşılaşacağını göz önünde bulundurması gerekiyordu. Anladığımız kadarıyla Tesla da bunu yaptı. Zira bir otomobilin ABD’den, Çin’den veya Almanya’dan gelmesinin, Türkiye’deki vergi kanunları için farklı durumları mevcuttu. Tesla, ülkemizde diğer araçlarla fiyat anlamında rekabet edebileceği tek otomobil olan Model Y ile gelmek zorunda kaldı. Evet, bu durum Tesla için bir zorunluluk.

Tesla’nın otomobilleri hangi ülkelerden Türkiye’ye gelecek?

  • Tesla Model 3: Çin
  • Tesla Model X: ABD
  • Tesla Model Y: Almanya
  • Tesla Model S: ABD

İşte bu durum, Tesla otomobillerin Türkiye’ye gelişindeki pozisyonlarını değiştiriyor. ABD ve Çin için uygulanan ilave gümrük vergisinin fiyatları uçurması, Tesla’yı ilave gümrük vergisi olmayan Almanya’ya yöneltmiş durumda. Hal böyle olunca şirket, sadece Model Y’yi Türkiye’ye getirdi. Eğer Tesla Model 3, Çin yerine Almanya’dan gelebilseydi, bu kez Türkiye’ye gelecek otomobilin Tesla Model 3 olduğunu söyleyecektik.

Türkiye, ABD ve Çin’den gelen otomobillere yüzde kaç vergi uyguluyor?

Tesla Model 3

  • ABD: %20 gümrük vergisi + %60 ilave gümrük vergisi
  • Çin: %10 gümrük vergisi + %40 ilave gümrük vergisi
İLGİLİ HABER

Çinli Elektrikli Otomobillere Yüzde 40 İlave Gümrük Vergisi Geldi (Togg’un Rakipleri Eleniyor…)

Vergi uygulamaları böyleyken Tesla’nın “en ucuz arabası” Model 3, Türkiye’de Model Y’den bile pahalıya mal oluyor!

Tesla otomobiller

Vergilendirme stratejisinin bizi getirdiği nokta tam olarak şu: Tesla’nın en ucuz otomobili aslında Model 3. Ancak gümrüğe gelene kadar… Yaklaşık olarak 630 bin TL’ye Türkiye’ye gelen Model 3, gümrüğe girdiği an itibarıyla 1.7 milyon TL’nin üzerinde fiyat etiketine sahip oluyor. Türkiye’ye gelişi 900 bin TL olan Tesla Model Y ise vergiler eklendiğinde 1.6 milyon TL seviyelerinde fiyatlanıyor. Bu durumda Tesla’nın neden sadece Model Y’yi Türkiye’ye getirdiğini anlamak hiç de zor değil

Tesla otomobillerin tahmini Türkiye fiyatlarını merak eden okurlarımızı aşağıdaki içeriğimize bekliyoruz:

İLGİLİ HABER

Tesla, Türkiye Fiyatlarına 15 Günde 2. Kez Zam Yaptı: İşte Model Y’nin Güncel Fiyatı

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu