Teknoloji

Tesla’nın Kurucu Ortağı, Otonom Araçların “Saçmalık” Olduğunu Söyledi: “Arabalar Telefon Gibi Olmamalı”
Tesla’nın kuruluşunda büyük rol oynayan Martin Eberhard, bugün yaptığı bir açıklamada tamamen otonom araçların saçmalık olduğunu ve arabaların telefon gibi olmaması gerektiğini belirtti.

Son yıllarda elektrikli ve otonom araçlarıyla otomotiv sektörüne damga vuran Tesla, popülaritesiyle pek çok markanın elektrikli ve otonom araçlara yatırım yapmasına neden oldu. Her ne kadar sektördeki pek çok insan otonom araçları devrim olarak nitelendirse de bazıları öyle düşünmüyor.

Elon Musk ile birlikte Tesla’nın kuruluşunda büyük bir rol oynayan Martin Eberhard, bugün yaptığı bir açıklamada otonom araçları kelimenin tam anlamıyla yerden yere vurdu.

“Otopilot özelliği tam bir saçmalık”

Tesla’nın kuruluşunda belki de en büyük rol oynayan kişilerden birisi olan ancak 2007 yılında Elon Musk tarafından şirketten ayrılmaya zorlanan Martin Eberhard, markaların otopilot gibi “saçmalıklar” yerine uzun menzilli elektrikli araçlar üretmeye odaklanması gerektiğini belirtti. Eberhard, sürüş destek asistanları gibi yarı otonom sistemleri desteklediğini ve artması gerektiğini belirtirken tamamen otonom sürüş sunan araçların hem tehlikeli hem de düşünüldüğü kadar önemli olmadığını belirtiyor.

Tesla’nın araç içi multimedya sisteminin sunduğu özellikler ve uzaktan güncelleme alması gibi konular hakkında da eleştirilerde bulunan Martin Eberhard, arabaların akıllı telefona dönüşmemesi gerektiğini, sadece iyi birer araba olmasının yeterli olduğunu ifade etti. “iPhone’uma ne zaman güncelleme gelse genelde saçma hatalarla karşılaşıyorum. Hatalar tehlike demektir. Dün sorunsuzca kullandığım arabanın gece gelen bir güncellemeyle bir ölüm makinasına dönüşmesini kesinlikle istemem” diyerek sistemin tehlikelerinden bahseden Eberhard’a sosyal medyada pek çok Tesla kullanıcısı hak verdi.

İLGİLİ HABER

Tesla, Kazaya Neden Olabilecek Bir Hata Nedeniyle 363 Bin Otomobilini “Geri Çağırdı”

Özellikle son birkaç yılda hemen hemen her yazılım güncellemesinde bazı Tesla otomobillerinin geri çağırıldığı düşünüldüğünde Eberhard’ın bu sitemini anlamak çok daha kolaylaşıyor.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu