Teknoloji

Tesla, ABD’den Sonra Avrupa Fiyatlarına İndirim Yaptı: Türkiye Fiyatlarına da İndirim Gelir mi?
Tesla, Avrupa ülkelerindeki satış fiyatlarında indirim yaptı. Bu kararın Türkiye’yi etkileme ihtimali de var zira Tesla Model Y, Türkiye’ye Almanya’dan geliyor. İşte detaylar…

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, bundan birkaç hafta önce ABD’deki fiyatlarına indirim yapması nedeniyle haberlerimize konu olmuştu. Şimdiyse Tesla’dan benzer bir hamle, Avrupa için geldi. Şirket, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde fiyat indirimine gitti. Bunun önemli bir hamle olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan açıklamalara göre Tesla Model Y ile Tesla Model 3 fiyatlarında yüzde 4,5 ila yüzde 9,8 aralığında değişen indirimler yapıldı. Böylelikle Tesla, 2023 yılında Avrupa’daki ikinci indirimini hayata geçirmiş oldu. Şirket, ocak ayında da yüzde 17’lere ulaşan indirim kararı ile karşımıza çıkmıştı.

Peki Tesla neden böyle bir karar aldı?

Tesla’nın konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Misyonumuz, yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak. Ana planımız, bu misyona ulaşmak için net bir yol belirledi: Maliyetli küçük seri ürünlerin daha ucuz toplu seri araçlara dönüştürülmesi. 

Bu açıklamadan şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz; Tesla, talebi artırmak ve daha fazla araba satabilmek için böyle bir karar aldı

Gelelim esas meseleye: Tesla’nın Avrupa’daki fiyat indirimi Türkiye’yi etkiler mi?

Tesla Model Y

ABD’deki indirim kararı, Türkiye’yi çok da etkilemiyordu. Çünkü Tesla, Türkiye’ye ABD’den değil, Avrupa’dan otomobil getirecek. Dolayısı ile bugün gelen haberler, Türkiye için de önemli. Eğer marka, maliyetleri düşürerek böyle bir karar aldıysa Türkiye fiyatlarının düşmesinin olası olduğunu belirtebiliriz. Ancak maliyetler sabitse ve Tesla, sadece Avrupa’daki satışlarını artırmak için böyle bir karar aldıysa indirimlerin Türkiye’yi etkilememe olasılığı da var.

İLGİLİ HABER

Tesla’nın 2023’te Kaç Araba Ürettiği ve Teslim Ettiği Açıklandı

Tesla Türkiye’nin internet sitesini kontrol ettiğimizde, henüz yansımış olan bir indirim göremiyoruz. Ayrıca Tesla Türkiye CEO’su Kemal Geçer’in de bu konuyla ilgili herhangi bir açıklaması bulunmuyor. Ancak kesin olarak bu demek değil ki indirim Türkiye’ye yansıtılmayacak. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili yepyeni gelişmeler yaşanabilir. 

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu