Teknoloji

Tesla, 2023’ün İlk Üç Ayında Kaç Araç Sattığını Açıkladı: Rekor Satış Yapılsa da En Büyük Rakibini Geçemedi
Tesla, 2023’ün ilk çeyreğindeki üretim ve satışlarına dair rapor yayınladı. Şirket, Ocak-Mart döneminde 440 bin araç üretirken 422 bin satış gerçekleştirdi. Öte yandan Tesla’nın en büyük rakibi Çinli BYD ise ilk çeyrekte 552 bin araç sattı.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil şirketlerinden olan Tesla, 2023 yılının ilk çeyreğine dair bir rapor yayınladı. Dün yayınlana rapor, Elon Musk yönetimindeki ABD’li şirketin Ocak-Mart ayları arasında kaç araç sattığını ve ürettiğini ortaya koydu.

Şirketin oldukça etkileyici bir dönemi geride bıraktığını ortaya koyan rapora göre Tesla, ilk çeyrekte toplamda 440 bin 808 araç üretimi gerçekleştirdi. Bu dönemde satılan araçların sayısı ise 422 bin 875 olarak açıklandı.

Satılan ve üretilen araçların çoğunluğunu Model 3 ve Model Y oluşturuyor

Tesla, ayrıca hangi aracından ne kadar ürettiğine dair verileri de paylaştı. Verilerde, 421 bin 371 adet Model 3 ve Model Y’nin, 19 bin 437 adet ise Model S ve Model X’in üretildiği görüldü. Öte yandan  sırasıyla 412 bin 180 ve 10 bin 965 adet satışın yapıldığı da paylaşıldı. Şirketin Model Y ve Model 3 araçları son zamanlarda Avrupa’da rekorlar kırıyordu.

Otomobil devinin ilk çeyreğe ilişkin verileri, uzmanların 421 binlik tahminlerini de geçti. Bunların yanı sıra çeyrek bazında da hem üretimde hem de satışlarda rekor kırıldı. Şirket, 2022’nin son çeyreğinde 405 bin 278 araç teslimatı yapmıştı.

Tesla’nın Türkiye pazarına girmeye hazırlandığını da ekleyelim. Geçtiğimiz hafta şirket tarafından yapılan bir paylaşım, 4 Nisan’ı işaret ederek nihayet bunun gerçekleşeceğini gösterdi. Öte yandan ülkemizde şimdilik yalnızca Model Y’nin satılacağı da görülmüştü.

İLGİLİ HABER

Tesla, Türkiye Fiyatlarına 15 Günde 2. Kez Zam Yaptı: İşte Model Y’nin Güncel Fiyatı

Tesla’nın en büyük rakibi BYD, ilk çeyrekte 552 bin araç satışı yaptı

Bir diğer elektrikli otomobil devi BYD’de ilk çeyreğe ilişkin verilerini paylaştı. Tesla’nın en büyük rakibi konumunda bulunan Çin merkezli şirket, bu dönemde 552 bin 76 adet satış yaptığını ifade etti. Satışlarının yıllık oranda %92,81 arttığını; ancak bir önceki çeyreğe göre %19 düştüğünü belirten otomobil devi, ocakta 151 bin, şubatta 193 bin, martta ise 207 bin civarında otomobil satmayı başardı.

BYD, bu satış verileriyle Tesla’yı rahatça geçtiğini gösterdi. Ancak şunu da belirtmeden geçmemek gerek. Çinli şirket, hem şarj edilebilir hibrit hem de tam elektrikli otomobiller satıyor. Tesla ise sadece bataryalı tam elektrikli otomobillerle karşımıza çıkıyor. ABD’li otomobil devinin buna rağmen 422 bin araç satarak BYD’ye yaklaşması oldukça etkileyici.

İLGİLİ HABER

Türkiye’de Fiyatıyla Tesla Model Y’ye Rakip Olan Elektrikli Arabalar!

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu