Teknoloji

Jaguar, Land Rover Gibi Markaları Bünyesinde Bulunduran “Tata”, Aslında Ne Kadar Büyük?
Tata ismi bazılarımıza çok tanıdık gelecektir, bazılarımız ise nedir bu Tata diye soracaktır. Tata’yı biliyorsanız da bilmiyorsanız da bu yazı tam size göre!

Tata, Hindistan merkezli bir otomotiv üreticisidir. Ancak bunun dışında daha birçok alanda da hizmet verir. 

Yıllardır ülkemizde çoğu kişi tarafından küçük, kalitesiz ve ucuz araçlar yapan Hindistan merkezli bir otomotiv üreticisi olarak bilinen Tata şirketi; şu anda dünyada ne konumda, aslında nasıl bir şirket ve gelecek planlarında neler var?

Tata sadece bir otomotiv şirketi mi?

Tabii ki hayır. Şirketleri arasında; Tata Danışmanlık Hizmetleri, Tata Çelik, Tata Kimya, Tata Tüketici Ürünleri, Titan, Tata Capital, Tata Power, Indian Hotels, Tata Communications, Tata Digital, Tata Elektronik ve havayolu şirketi Air India bulunmaktadır.

1868’de Hint girişimci Jamsetji Tata tarafından kurulan Tata Grubu, merkezi Hindistan’da bulunan ve 10 sektörde 30 şirketten oluşan küresel bir kuruluştur. 6 kıtada 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. 

Dünyanın en değerli 69. markası!

Tata motors

Piyasa değeri 311 milyar ABD Doları olan Tata, 2023 itibarıyla dünyanın en değerli 500 markası arasında 69. sıradadır. Bilgi vermesi açısından ülkemizin ilk 500 içinde ne yazık ki bir şirketi yok.

44 milyar ABD dolar değerindeki Tata Motors Group; ticari, binek ve elektrikli araçlarda sunduğu pek çok ürünle önde gelen bir küresel otomobil üreticisidir. Bugün dünyada Tata markasına ait 8,5 milyondan fazla araç yollarda dolaşmaktadır.

Araba alacak olsanız Tata’yı mı, “Jaguar”ı mı tercih edersiniz?

Jaguar dediğinizi duyar gibiyim ancak hangisini alırsanız alın aslında bir Tata ürünü almış olacaksınız.

Tata’yı küçük görenleri biraz daha şaşırtalım o zaman. Tata Motors en büyük süksesini 2008 yılında seçkin İngiliz markaları Jaguar, Land Rover ve Güney Kore otomobil şirketi Daewoo’yu satın alarak yapmıştır(Daewoo’nun iflasından sonra firmanın “ticari araç bölümü” el değiştirerek Tata bünyesine geçmiştir).

Tata’nın önlenemeyen çıkışı.

Hyundai ve Tata

Jaguar-Land Rover’ın Tata ailesine gelmesiyle birlikte, iyi arabalar ve küçük binek araçlar yapmak için çok ihtiyaç duyulan teknoloji ve uzmanlığa sahip olan Tata bayi, servis ağını da genişleterek 2022 yılında kendi ülkesinde araç satışında Hyundai’yi geçerek 2. sıraya yerleşti ve 1. sıradaki Suziki’yi geçmeye çok yaklaştı.

Bunun yanısıra G. Kore gibi rekabetin zor olduğu bir ülkede bir sürpriz yaparak kamyon ve ticari araç satışında 2. sıraya yükseldi.

Peki, elektrikli araçlarda Tata ne durumda?

Tata elektrikli araç

Tata Motors Electric Mobility elektrikli araç (EV) bölümü 2017‘de kuruldu. Bölüm, Hindistan pazarı için elektrikli araçlar geliştirmeye ve üretime odaklandı. Yani bu sektörde de varlar diyebiliriz. 

Tata Motors Electric Mobility, halen satışta olan Nexon, Tigor, Tiago dahil olmak üzere yeni modeller Harrier, Sierra ve Avinya diğer bazı araçlarının elektrikli versiyonları ile adından çok söz ettireceğe benziyor.

Tata’yı sadece Hindistan temelli küçük bir otomotiv şirketi olarak düşünmenin ne kadar yanlış olduğunu anlamış olduk. İleride Tata ismini daha fazla duymaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER

Bünyesinde Audi, Bugatti, Porsche Gibi Markaları Bulunduran Volkswagen Nasıl Bu Kadar Devleşti?

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu