Teknoloji

Şarj Edilebilir Toyota C-HR, Dünya’da İlk Kez Türkiye’de Üretilecek
Toyota’nın Sakarya’da bulunan fabrikası ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Fabrikaya bir batarya üretim birimi kurulacağı açıklandı. Ayrıca fişli, yani dışarıdan şarj edilebilir ikinci nesil C-HR da bu fabrikada üretilecek.

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Toyota‘nın Sakarya’daki fabrikasında üretimin duracağından bahsetmiştik. Aynı fabrika bugün farklı ve güzel bir gelişmenin öznesi durumunda.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından yapılan açıklamada, Toyota’nın sevilen modelleri arasında yer alan C-HR’ın ikinci nesli ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Bu otomobilin fişli, yani şarj edilebilir olacağını açıklayan yetkililer, bu önemli görevin Sakarya’daki fabrika tarafından üstlenildiğini ifade ettiler.

‘Fişli’ C-HR nasıl olacak?

Toyota, bugüne kadar hibrit otomobillerinde fişli sistem tercih etmedi. Bugüne kadar üretilen hibrit modellerde, elektrik motoru ile içten yanmalı motor birlikte kullanılıyor, frene basıldığında bataryanın şarj edilmesine imkan tanınıyordu. Fişli hibrit sistem de aslında aynı teknolojiye sahip. Ancak harici olarak bataryanın şarj edilmesi için aracın fişe bağlanması da mümkün oluyor. Bu sayede batarya, daha yola çıkmadan doldurulmuş olacak. Önceki nesil C-HR’da bataryanın şarj edilmesi için, arabanın çalıştırılması gerekiyordu.

Toyota, Avrupa’da ilk kez Sakarya’da batarya üretimi yapacak

Toyota CH-R

*İkinci nesil C-HR’ın olası tasarımı.

Toyota’nın Sakarya fabrikası, sadece ikinci nesil C-HR ile konuşulmayacak. Bu fabrikaya, batarya üretim birimi de eklenecek. Yılda 75 bin batarya üretmesi planlanan fabrikada, bu alanda uzmanlaşmış 60 kişi daha işe alınacak. Bunun önemli bir gelişme olduğunu belirtelim. Zira Toyota, bu hamle ile Avrupa’da ilk kez batarya üretimi yapmış olacak.

Toyota’nın Türkiye’ye yaptığı yatırım, 2.3 milyar euroya ulaştı

Toyota, ikinci nesil fişli C-HR için 317 milyon euro yatırım yapacağını duyurdu. Böylelikle Japon otomobil firmasının Türkiye’deki toplam yatırımı 2.3 milyar euroya ulaşmış olacak. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, “Bu proje Toyota’nın küresel gücünün bir parçası olan Sakarya’daki üretim tesisimizin, global anlamda önemli aktörlerinden biri olduğunu bir kez daha teyit etmektedir.” dedi.

Toyota

İLGİLİ HABER

Toyota’da Bir Devir Sona Eriyor: Tamamen Elektrikli Otomobillere Geçmeye Karşı Çıkan CEO Akio Toyoda İstifa Etti

Bu arada; Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022’de 220 bin adet otomobil üretti. Bu otomobiller Corolla ve C-HR’dan oluştu. Üretilen otomobillerin 185 binden fazlası ise Toyota’nın 150’den fazla ülkedeki tedarikçilerine gönderildi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bugüne kadar 3 milyon adet otomobil ürettiğini, bunun yüzde 85 kadarını yurt dışına ihraç ettiğini söyledi…

Toyota’nın Ocak 2023 fiyatları için:

İLGİLİ HABER

Toyota Güncel Fiyat Listesini Açıkladı: 800 Bin TL Altına Araba Kalmadı!

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu