Teknoloji

Yüzyılın En İyi Arabaları Arasında Yerini Alan Porsche 911’in Ne Kadar Efsane Bir Otomobil Olduğunu Kanıtlayan 10 Bilgi
İnişli çıkışlı tarihi olsa da, Porsche 911 zamanla Porsche’nin en önemli araçları arasında adını altın harflerle kazımıştır. Hatta yalnızca Porsche markası için değil. Tüm otomobil tarihi açısından gelmiş geçmiş en önemli araçlar arasında bile bulunuyor. Tabii ki onu bu denli efsanevi yapan birçok özelliği var. Bu yazımızda bu bilgileri derledik

Belki de Porsche’yi bu zamana kadar taşıyan ve belki de bu zamana kadar üretilmiş en iyi Porsche araba serisi olan 911 veya GT 911’in, 1960’lardan beri çizgisini neredeyse hiç bozmadan bugünlere geldiğini hepimiz kabul edebiliriz. Bu arabayı özel yapan birçok detay var.

 Yarış pistlerinde, günlük kullanımda hatta ralli alanında aynı anda kullanılabilen nadir arabalardan hatta belkide tek başına bu unvana sahip. Zenginin de, fakirinde yediden yetmişe herkesin sevdiği bu aracın neden özel olduğunu, neden bir efsane olduğunu kanıtlar nitelikte ki bilgileri derledik.

Porsche’yi Porsche yapan ikonik 911 modeli hakkında 10 bilgi

  • Aslında orjinal ismi 901’di
  • Volkswagen Beetle’dan esinlenilerek yapıldı
  • Aynı zamanda çok iyi bir ralli, off-road aracı
  • Satılan 24 farklı varyantı var
  • 1969’da satışı durdurulan daha uygun fiyatlı bir versiyonu vardı
  • Bu efsane araba neredeyse 1970’te piyasadan kaldırılıyordu
  • Cyberpunk oyununda lisanslı bir şekilde bulunuyor
  • Bu zamana kadar sadece tek bir fabrikada üretildi
  • Yüzyılın arabaları arasında ilk 5’te yeri var
  • Turbo S varyantı ile aynı zamanda dünyanın en hızlı arabaları arasında

Efsaneler arasına adını altın harflerle kazıyan Porsche 911’i tanıyalım

Porsche markası, 1930’lu yıllardan beri araçlar üreten bir firma olarak biliniyor. Porsche markasını spor otomobil firmasına dönüştüren araç, 1964’te üretilen ve Porsche’nin günümüze kadar en çok ekmeğini yediği araç olan 911’in ta kendisi. Belkide hala yollarda Porsche görebiliyorsak bu araç sayesinde olabilir.

Çünkü bırakın Porsche arabaları. Dünyada en çok satan spor arabalar arasında. Porsche 911 ve bu kadar satılmasının sebebinin tatlı görünüşünün altında canavar gibi bir spor araba yatması diyebiliriz. Yıllardır pistlere hükmetmesine rağmen günlük kullanım için de uygun olması zaten bu aracın özel bir araç olduğunu bizlere gösteriyor.

Aslında orjinal ismi 901’di

Porsche 911 ön

Çıktığında asıl ismi Porsche 901’di ve aslında bu isimle 81 adet üretilmişti bile. Fakat Fransa’da Peugeot markasının isimlerde ‘’0’’ ve ‘’1’’ arasında rakam kullanma hakkına sahip olmasından dolayı Porsche markanın ismini 911 olarak değiştirerek bu ikonik otomobilin adını koydu.

Volkswagen Beetle’dan esinlenilerek yapıldı

beettle ve porsche 911

Bu arabanın Volkswagen Beetle’a oldukça benzediğini farketmişsinizdir. Porsche’nin ana tasarımının dışında olan bu araç kaplumbağa lakaplı Beetle’ dan esinlenerek yapıldı. Bunun yanı sıra zaten Beetle’ın tasarımını yapan kişi aynı zamanda bu otomobilin de tasarımını üstlenerek, kelimenin tam manasıyla efsane diyebileceğimiz bu tasarımı ortaya çıkardı.

Aynı zamanda çok iyi bir ralli aracı

Porsche 911 drift

Arkadan motorlu arabaların ralli için pekte uygun olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü Bu araçlar genelde asfalt pistleri ağlatmak için tasarlanıyor. Fakat 70’li yıllarda Porsche 911 İrlanda Pisti, Monte Carlo Rallisi, Donegal Uluslararası Rallisi gibi birçok büyük ralli turnuvalarında 1.lik alarak bir kez daha neden efsane olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Satılmış olan 24 farklı varyantı var

porsche 911'ler

911, 24 farklı varyant ile dünyadaki en geniş model yelpazesine sahip araçlardan biri olarak biliniyor. Bunların içinde saf hız için tasarlanan 700 beygir gücünde olan GT RS 2’ den tutun, günlük kullanıma uygun, Carrera 4S gibi araçlar bulunuyor. Bu çeşitlilik 911 sahibi olmak isteyen kullanıcılara oldukça geniş bir seçim yelpazesi sağlıyor.

1969’da satışı durdurulan daha uygun fiyatlı bir versiyonu vardı

Porsche 912

Amacı yüksek ihtimal daha fazla insanın Porsche prestijinden faydalanmasını sağlamaktı. Bu alternatif uygun fiyatlı araç, Porsche 912 olarak piyasaya sürüldü. Bu araçla da hatırı sayılır bir satış rakamına ulaşan Porsche yeni çıkardığı 914 modeli ile bu tatlı aracın fişini çekmiş oldu. Çünkü 914 modeli 912 modeli ile aynı fiyat aralığında olup daha iyi bir performans sağlıyordu aynı zamanda görünüş olarak bu araçlar arasında neredeyse hiç fark yoktu.

Bu efsane araba neredeyse 1970’te piyasadan kaldırılıyordu

Porsche 911

1970’te ABD tarafından ve yeni çıkarılan emisyon ve güvenlik düzenlemeleri Porsche 911’in sonu olabilirdi. Bu düzenlemelerden sonra 911’in satışları ciddi derecede düştü. Ancak mühendisler motorun gücünden minimum derecede kısarak tekrardan emisyon seviyelerini düzenlediler ve böylece bu efsane araba yok olmadı, İyiki de olmamış ki hem gözlerimiz hem de kulaklarımız hala şenlenebiliyor.

Cyberpunk oyununda lisanslı bir şekilde bulunuyor

Porsche cyberpunk

Porsche’nin yarış oyunlarında yeri zaten ayrı ama aynı zamanda bir açık dünya oyunu olan Cyberpunk 2077 ‘de, çok saygı duyulan ve ikonik bir araba olarak tanıtılıyor. Oyunun 2077 yılında geçmesine rağmen oyundaki modelinin de 1970’li yıllardaki modellere benzemesi bu otomobilin 100 sene de geçse hala efsane olduğunu ve kullanılabileceğini gözümüze sokmadan anlatıyor olsa gerek.

Bu zamana kadar sadece tek bir fabrikada üretildi

Dünya’nın en çok satan spor arabalarından biri olmasına rağmen tek bir fabrikada üretimi sürdürüldü, bu fabrikalar Almanya’nın Stuttgart şehrinde bulunuyordu. Hepsinin aynı fabrikada üretilmesi her aracın aynı kalitede olduğunu vurgulayan bir mesaj olarak kabul ediliyor.

Yüzyılın arabaları arasında ilk 5’te yeri var

Eski ve yeni 911

Yüzyılın otomobili ödülü, son yüzyılın en önemli ve etki sağlamış otomobillerine verilen ödüldü. Ödülün sahibi Ford Model T olsa da 700 araba içinden 5. sırada efsanevi bir araba olan Porsche 911 bulunuyordu.

Turbo S varyantı ile aynı zamanda dünyanın en hızlı arabaları arasında

Bu otomobilin bir çok varyantının olduğundan ve bu konuda geniş bir seçim yelpazesi sunduğundan bahsetmiştik. Hızlanma odaklı olan Turbo S modeli 100 kilometreyi 2.8 saniyede geçerek dünyanın en hızlı arabaları arasında bulunuyor.

Zaman zaman inişleri de olsa genelde hep Porsche markasının ikon arabası olarak tanımlanan 911  modeli spor arabaların atalarından biri olarak biliniyor. Bunun yanı sıra tarihi neredeyse 60 yıla dayanmasına rağmen hala orjinal tasarımına sadık kalan nadir otomobiller arasında diyebiliriz. Bu özelliği bile onu efsane yapmaya yetiyor. Peki sizce bu araç  gerçekten ikonik ve yüzyılın en iyi arabaları arasında yer almayı hak ediyor mu? Yorumlarda tartışalım.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu