Teknoloji

Porsche, 2022 Yılında Rekor Gelir Elde Ettiğini Açıkladı: Yeni Çıkacak Elektrikli Porsche Modelleri de Belli Oldu
Porsche, 2022 yılına dair mali raporunu yayınladı. Otomobil devi, geçtiğimiz yıl gelirlerini %13 oranında artırmayı başarırken gelecekte çıkacak yeni modelleri konusunda da önemli bilgiler paylaştı.

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden olan Porsche AG, 2022 yılında elde ettiği kazançları açıkladı. Volkswagen bünyesinde faaliyet gösteren şirketin oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini gösteren veriler, bugün düzenlenen yıllık basın toplantısında paylaşıldı.

Dünyanın en değerli lüks otomobil markası konumunda bulunan Almanya merkezli şikret, 2022’ye dair verilerin yanı sıra gelecek için planları ve yeni modelleri hakkında da bilgiler verdi.

Porsche’nin gelirleri %13,6 artarak 37,6 milyar euro’ya ulaştı

Aynı zamanda Volkswagen CEO’su olarak da görev yapan Porsche CEO’su Oliver Blume, 2022’de %13,6’lık artış yaşandığını bildirerek gelirin 37,6 milyar euro olduğunu açıkladı. Bu sayı 2021’de 33,1 milyar euro’ydu. Porsche’nin faaliyet kârının bir önceki yıla oranla 1,5 milyar artarak (%27,4) 6,8 milyar euro’ya ulaştığı, araç teslimatlarında ve net nakit akışında rekor kırıldığı da açıklamalarda yer aldı.

Blume, zor koşullara rağmen Porshce tarihinin en iyi sonuçlarından birini elde ettiklerini ve 2022 boyunca müşterilere yeni ürünlerini sunabildiklerini ifade etti. Şirketin 2023 yılında da bu başarıyı sürdürmek istediği ve bu yıl 40-42 milyar euro civarında gelir beklediği de kaydedildi. Porsche’nin geçtiğimiz eylül ayında halka arz edildiğini ekleyelim.

Yepyeni bir elektrikli SUV geliyor

Bunlar dışında Porsche’nin yeni modelleri hakkında da bilgiler verildi. Açıklamalara göre 2024’te tamamen elektrikli bir Macan göreceğiz. Bunun ardından 2025 yılında efsane model 718’in heyecanla beklenen tamamen elektrikli versiyonu çıkış yapacak. 718’in sonrasında ise sevilen SUV model Cayenne’in dördüncü nesil elektrikli bir versiyonu ile karşılaşacağız.

Porshce’nin en çok dikkat çeken açıklaması ise tamamen yeni bir SUV’un geleceğinin duyurulması. Şimdilik ‘K1’ olarak adlandırılan bu modelin Cayenne ile Macan’ın ortasında konumlanacak bir elektrikli araç olduğu belirtiliyor. Otomobil devi, yeni aracın performans tarafında çok güçlü olacağını söylemenin yanı sıra otomatik sürüş özelliklerine sahip olacağını ekliyor.

İLGİLİ HABER

Birbirinden Hızlı Spor Otomobilleriyle Tanıdığımız Porsche’nin Tasarladığı “Ne Alaka?” Dedirten Ürünler

Diğer otomobil devleri gibi karbon nötr olmak isteyen Porsche, 2030’a kadar araçlarının %80’inini elektrikli hâle getirerek hedeflerine ulaşmayı planlıyor.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu