Teknoloji

Mercedes’lerin Arkasında Yer Alan Harflerin “Öyle miymiş?” Dedirten Anlamları
Mercedes-Benz’in piyasaya sürdüğü otomobiller; “GLA”, “CLS” veya “EQS” gibi ilginç kısaltmalara sahip oluyorlar. Peki bu adlandırma neye göre yapılıyor?

Bugün sokağa çıkıp bir araştırma yapsak, toplumun ciddi bir bölümü “Mercedes-Benz” sahibi otomobil satın almak istediğini söyler. Aslında bu yaklaşım pek de şaşırtıcı değil. Zira Alman otomotiv devi; lüks, şık ve sağlam araba üretme noktasında rüştünü yıllar öncesinden ispatladı

Ancak hangi Mercedes-Benz modeli sizin için en uygun? Bilindiği üzere, Mercedes-Benz’in piyasaya sürdüğü otomobillerde CLA, GLB ve EQS gibi garip garip isimlere sahip modeller bulunuyor. Peki bu isimlerin nereden geldiğine dair herhangi bir fikriniz var mı? Gelin, firmanın bu isimlendirme stratejisinin ardında yatan mantığa yakından bakalım.

Mercedes-Benz’in, otomobillerine verdiği isimler A, B, C, E, S gibi harflerle başlar.

Bazen tek bir harften sonra rakamlar görürüz; bazen CL, SL veya GL gibi iki harf bulunurken kimi zaman ise EQS gibi üç harften sonra rakamlar başlar. İşte bu harflerin nasıl dizildiği bile Mercedes-Benz tarafından özel olarak belirlenmiştir

Mercedes-Benz modellerindeki ilk harf, bazı modellerde gövde tipini temsil ederken bazılarında ise özel anlamlara sahiptir.

A Serisi Hatchback veya küçük sedan (Küçük Şehir Otomobili)
B Serisi MPV (Çok Amaçlı Otomobil)
C Serisi Mercedes-Benz, bu seriyi “konfor” olarak tanımlıyor.
E Serisi Yönetici anlamına gelen “Exekutive” (İngilizce Executive) kelimesinden türetildi.
S Serisi Özel sınıf anlamına gelen “Sonderklasse” (İngilizce Special Class) kelimesinden türetildi.
G Serisi Almanca “Geländeklasse” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime, “arazi sınıfı” anlamına gelir.
V Serisi Kamyonet anlamına gelen “Van” kelimesinden türemiştir. İspanya’daki “Vitoria-Gasteiz” fabrikasına da atıfta bulunur.
X Serisi 4×4 çekiş sistemine atıfta bulunur. Pick-up’lar, X serisi üyeleridir.

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere Mercedes-Benz, A ve B Serisinde aracın gövde tipine atıfta bulunmaktadır. C, D, E, S, G, V ve X Serisi otomobiller ise daha çok üretim amacını temsil eden kelimelerden türetilmiştir. Ancak tabii ki Mercedes bünyesinde bulunan SLK ve SL gibi bazı modellerde istisnalar olabiliyor. 

Gelelim ikinci harflere: Mercedes-Benz modellerindeki ikinci harf, daima L’dir. Peki niye?

Mercedes-Benz GLC

Mercedes-Benz’in elektrikli otomobillerini bir kenara bırakalım, içten yanmalı motorlara sahip olan modellerin tümünde ikinci harf L’dir. Bu harf, “hafif” anlamına gelen Almanca “leicht”, İngilizce “lightweight” kelimesinden türetilmiştir. Mercedes-Benz bu eki, G serisi arazi araçları ile C serisindeki dört kapılı coupe araçlarında kullanmaktadır. Evet; “coupe” genel olarak iki kapılı araçlar için kullanılıyor olsa da Mercedes-Benz, dört kapılı bazı araçlarına da coupe ismini vermektedir.

Üçüncü harf ise aslında ilk harf ile ilişkili.

Mercedes-Benz’in isimlendirme terminolojisindeki üçüncü harf, aslında aracın boyutlarını anlamınızı sağlar. Yukarıdaki kaydırılabilir fotoğraflarda GLS ile GLA’yı görüyorsunuz. GLA, GLS’den çok daha küçük bir yapıya sahip. Araçların büyüklük sıralaması, A < B < C < E < S şeklindedir.

Gelelim elektriklilere: “EQ” takısı, Mercedes-Benz’in elektrikli arabalar için kullandığı marka.

Mercedes EQ

Mercedes-Benz, elektrikli otomobilleri için “Electric Intelligence by Mercedes-Benz” isimli bir marka kurdu ve bu marka adının kısaltmasını da “EQ” olarak belirledi. Elektrikli modellerinde 3 harfli isimlendirme yapan şirketin araçlarını şöyle tanımlayabilirsiniz:

  • EQA: A Serisi elektrikli versiyon.
  • EQE: E Serisi elektrikli versiyon.
  • EQS: S Serisi elektrikli versiyon.

Bu arada; Mercedes-Benz’in EQ isminden vazgeçtiği iddiaları da gündemde dolaşıp duruyor. İddiaya göre şirket, 2024 yılı itibarıyla elektrikli otomobillerinde EQ takısını kullanmayı bırakacak. Ancak o günden sonra modellerde nasıl bir isimlendirme stratejisi kullanılacağı net değil.

İLGİLİ HABER

Mercedes-Benz, Elektrikli Arabalarda Kullandığı “EQ” İsminden Vazgeçti!

Not: Şirket, elektrikli otomobillerinde E ve S Serisi için hem sedan hem SUV, A, B ve C serisi için sadece SUV versiyon sunmaktadır.

Harfleri öğrendik. Peki harflerin küçük harf ne anlam ifade ediyor?

Mercedes-Benz’in modellerinin isimlerini öğrendiğimize göre, şimdi de küçük harflere bakalım. Eğer dikkat ettiyseniz Mercedes-Benz modellerinde isim takısından sonra da harfler bulunuyor.

Model isimlerinin yanında bulunan küçük harfler, araçların motor tiplerini temsil etmektedir. Örneğin gördüğünüz bir Mercedes-Benz’in modelinde “d” harfinin eşlik ettiği araçların dizel motora sahip olduğunu, “e” harfinin bulunduğu araçların ise elektrik motoruna sahip olduğunu da belirtelim. Son olarak, bir Mercedes-Benz’de “4MATIC” ibaresi bulunuyorsa o araç dört tekerden çekiş sistemine sahiptir.

İLGİLİ HABER

“Ben Buna Sığar mıyım?” Diyenlerin Kafasını Açacak, Tüm Arabaların ‘Boyutlarını’ Karşılaştırabileceğiniz İnternet Sitesi

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu