Teknoloji

İçine Oturduğunuzda Motorunu Görebildiğiniz Süper Spor Otomobil McLaren 750S Tanıtıldı
McLaren, yeni süper spor otomobili 750S’i tanıttı. Eşsiz bir görünüme ve devasa bir motora sahip olan otomobil, ne yazık ki ultra pahalı. Aracın fiyatı açıklandı ancak ne zaman satışa sunulacağı net değil.

İngiliz süper otomobil devi McLaren, 2024 model olarak lanse ettiği otomobili 750S‘i tanıttı. 720S isimli modelin halefi olarak gösterilen 750S, efsanevi bir güce ve dikkat çekici tasarım detaylarına sahip. Peki bu otomobil, tüketicilere tam olarak neyi vadediyor?

McLaren 750S, aslında markanın tasarım dilini benimseyen bir görünüme sahip. Bu bağlamda; araca uzaktan baktığınız zaman bunun bir McLaren olduğunu rahatlıkla anlayabileceksiniz. Zira burna doğru sivrilen tasarım yine bizlerle. Ancak bu kez LED farlar, nispeten küçük hava deliklerini saymazsak tamamen kapalı ızgara ve sadelik, McLaren 750S’in göze çarpan ilk özellikleri arasında yer alıyor.

Karşınızda McLaren 750S

Aracın arka kısmına baktığımızda ise etkileyici bir görünüm ile karşılaşıyoruz. Tavan eğimini sürdüren tasarımıyla dikkat çeken otomobil, üst orta kısma yerleştirilmiş egzoz ile kulakların pasını sileceğini anında hissettiriyor. İnce LED aydınlatmalar, motorun yerleştirildiği bölümün tıpkı tavan gibi siyah renk ile kaplanması ve spoiler, aracın eşsiz durmasına yardımcı oluyor.

mclaren 750s arka kısım

Aracın iç kısmına baktığımızda, dışarıdaki kadar etkileyici olmayan bir kabinle karşılaşıyoruz. Aracın gösterge ekranı tamamen dijital tercih edildi. Orta konsolda ise boyutu açıklanmamış olsa da ufak görünen dikey yerleştirilmiş bir bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Bu ekranın alt ve sol tarafında ise aracın kontrollerini sağlayan birkaç buton mevcut. Ambiyans aydınlatma, kabini olduğundan daha havalı göstermek için kullanılmış gibi duruyor. İç kısımdaki belki de önemli husus, bu coupe otomobile binen kişilerin arkadaki motoru görebilecek olması. Motor, ufak bir camın altına yerleştirilmiş.

mclaren 750S iç tasarım

Motor demişken, biraz da teknik detaylara bakalım. Bu süper spor otomobilde çift turboşarjlı 4.0 litrelik V8 motor bulunuyor. 740 beygir gücü ve 800 Nm tork değerine sahip olan bu motor, aracın 0-100 km/s hızlanmasını 2,7 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Tavan açılıp araç cabrio’ya döndüğünde, bu süre 0,1 saniye artıyor. Coupe ve Spider olarak isimlendirilen iki versiyona sahip olan McLaren 750S’in maksimum hızı ise 330 km/s olarak açıklandı.

mclaren 750s motor penceresi

McLaren 750S, hız odaklı bir otomobil. Hal böyle olunca özel optimizasyonlar yapıldı. Karbon fiber malzemeler ile selefinden daha hafif olan araç, maksimum aerodinamik için spoileri otomatik olarak ayarlayabiliyor. Özel bir süspansiyon teknolojisiyle donatılan otomobil, hızlıyken de güvenlikten ödün vermiyor. 

mclaren

McLaren, yeni spor otomobilinin ne zaman piyasaya sürüleceğini açıklamadı. Ancak aracın fiyatını biliyoruz. Eğer Coupe versiyonu tercih ederseniz, 324.000 dolardan başlayan ödemeyi kabul etmeniz gerekecek. Spider isimli versiyon ise 345.000 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabilecek.

İLGİLİ HABER

Bazı Otomobil Modellerinin Ön Kısmında Neden Hiç Cam Bulunmaz?

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu