Teknoloji

Markaları Farklı Olsa da İsimleri Aynı Olan Adaş Araçlar: Spor Arabayla Karavanınki Bile Aynı…

Otomobillere isim verirken sonsuz sayıda seçeneğe sahip olunmasına rağmen, markaların ürettikleri araçlara daha önceden kullanılmış bir ismi vermesi alışılmadık bir durum değil. Tesadüfen ya da kasıtlı olarak yapılan bu örnekler yıllardır devam ediyor.

Otomobil dünyası her yıl birbirinden farklı özelliklere sahip modellere ev sahipliği yapıyor. Aracın tasarımından fabrikada üretiminin son aşamasına kadar her aşaması gibi isim verme süreci de oldukça önemli. Çünkü markalar, her yeni modelde farklı ve dikkat çekici isimler vermek istiyor.

Ancak nadiren de olsa bazı markalar, başka markaların var olan modellerinin isimlerini kendi araçlarında kullanarak işin kolayına kaçıyor. Kimi markanın aracı devasa bir kamyon olurken kimisinin aracı kompakt bir hatchback oluyor. Bu içeriğimizde, bilerek ya da bilmeyerek yapılan bu olayın bazı örneklerine yakından bakacağız.

İşte farklı markaların aynı isimli araçları:

Biri süperspor diğeri karavan… Tek benzer özellikleri isimleri: Ferrari California – Volkswagen California

Volkswagen California, kamyonet tabanlı bir araçtır. 30 yıldır üretilen model, Transporter şasisi üzerine inşa ediliyor. Kamp severler ve geniş aileler için oldukça idealdir. Öte yandan Ferrari California, lüks bir spor otomobil ve yüksek performansının yanında çarpıcı tasarımıyla da öne çıkıyor.

Bir tarafta Amerika’nın asi ve zengin çocuğu Chrysler, diğer tarafta Avrupa’nın efendi çocuğu Seat. Tek benzerlikleri Cordoba modelini üretmeleri.

Chrysler Cordoba, 1975 ile 1983 yılları arasında Amerika’da üretilen bir araçtı. Büyük bir gövdeye sahip olan araç, yüksek performanslı V8 motora ve o zamanlar için fazlasıyla lüks olan özelliklere sahipti. SEAT Córdoba ise 1993 ile 2009 yılları arasında İspanya’da üretilen bir kompakt otomobildir. Genellikle küçük motorlarla donatılan Córdoba, düşük yakıt tüketimi ve şehir içi kullanım için ideal bir araçtır.

İki Amerikan markası ama biri kamyonet diğeri rallilerde bile kullanılmış bir araç: Ford Sierra – GMC Sierra

Her iki araç da farklı segmentlerde yer alıyor. GMC Sierra, iş amaçlı kullanıma uygun yüksek dayanıklılığı, performansı ve geniş yük taşıma kapasitesiyle bir kamyonet modeli olarak öne çıkıyor. Ford Sierra ise daha çok Avrupa pazarına hitap eden küçük bir otomobil ve ralli yarışlarındaki başarılarıyla biliniyor.

Geniş iç hacim, yüksek taşıma kapasitesi ile geniş aileler tarafından sıkça tercih edilen modeller: Chevrolet Suburban – Plymouth Suburban

Chevrolet Suburban, günümüz teknolojisi ve modern özellikleriyle donatılmış bir SUV modeli olarak 1940’lardan beri hala üretiliyor. Plymouth Suburban, daha klasik bir station wagon tasarımına sahipti. 2001 yılında Plymouth markası sonlandırıldığı için, araç artık üretilmiyor.

Farklı dönemlerin farklı segmentteki araçları: Dodge Daytona – Studebaker Daytona

Dodge Daytona yüksek performanslı bir coupe araçtı. Otomobil, V8 motoru ve aerodinamik, ilginç tasarımıyla adından yıllarca söz ettirdi. Studebaker Daytona ise 2 kapılı coupe, 2 kapılı hardtop, 4 kapılı sedan ve 4 kapılı station wagon gövde seçeneklerine sahipti. Güçlü bir motoru yoktu ancak 50’li 60’lı yıllar için gayet iyi özelliklere sahipti.

Ford Ranger ve Edsel Ranger aslında aynı markanın araçlarıydı.

Edsel, Ford tarafından kurulmuş bir otomobil markasıydı. Edsel Ranger, Ford’un Edsel alt markası altında 1958-1960 yılları arasında üretilen bir otomobildi. Tasarımı ve özellikleriyle yenilikçi olmasına rağmen, satışta başarı yakalanamaması nedeniyle üretimi durduruldu.

Ford Ranger ise ilk olarak 1983 yılında piyasaya sürülen ve günümüzün pick-up segmentinde en çok tercih edilen araçlarından biridir. Devasa araç yük taşıma kapasitesinin yanı sıra off-road performansıyla da öne çıkıyor.

Fransa’nın bağrından kopan araç, yıllar sonra Amerika’da bambaşka bir halde ortaya çıktı: Renault Encore vs Buick Encore

Renault Encore, Fransız otomotiv şirketi Renault tarafından üretilirken, Buick Encore Amerikan otomotiv şirketi Buick tarafından üretilmektedir. Renault Encore, 5 kapılı bir hatchback bir araçken, 2013 yılında üretilen Buick Encore kompakt bir SUV’dur.

1953’te üstü açılır sınırlı sayıda lüks bir araba olarak üretilen Oldsmobile Fiesta, günümüzde en çok tercih edilen Ford Fiesta ile aynı ismi paylaşıyor.

Cadillac Eldorado, Packard Caribbean ve Buick Skylark ile birlikte tanıtılan Oldsmobile Fiesta, en pahalı ABD arabaları arasındaydı. Oldsmobile ayrıca Fiesta’yı 1960’a kadar kısa bir süre üretti. Ford’un efsanevi otomobilleri arasında olabilecek olan Fiesta, hala üretimde olan ve sunduğu özelliklerle kullanıcı dostu bir otomobil olarak öne çıkıyor.

Edsel Corsair 50’li yılların en lüks otomobillerinden biriydi. Lincoln üreticileri de aracın lüks tasarımıyla birlikte isminden de esinlenmiş gibiler.

Edsel Corsair; 2 kapılı coupe, cabrio, üstü kapalı ve 4 kapılı üstü kapalı sedan modellerinde üretildi. Otomobil, o zamanlar için oldukça lüks bir modeldi. 2020 yılından beri yollarda olan Lincoln Corsair, kompakt lüks crossover SUV bir modeldir. Devasa boyutlara sahip araç; yüksek teknolojik özellikleri, lüks iç mekanı ve çeşitli motor seçenekleri ile öne çıkıyor.

Almanların kamyonu, Amerikalıların spor otomobili: Ford Mustang – Krupp Mustang

Krupp Mustang, 1951’den 1955’e kadar üretildi. Devasa boyutlara sahip kamyon, itfaiye aracı olarak devlete hizmet etti. Ayrıca inşaatta, eşya taşımacılığında ve arazi koşullarında kullanılmak üzere tasarlandı.

Her görenin dönüp bir kez daha baktığı Ford Mustang ise tasarımından teknik özelliklerine kadar efsane otomobiller arasında yer alıyor.

Bu otomobillerin ortak noktası hız, güç ve gösteriş. Tabii bir de isimlerinin GTO olması: Ferrari GTO – Pontiac GTO

Ferrari 250 GTO, 1962-1964 yılları arasında üretilen efsanevi bir spor otomobildir ve yalnızca 39 adet üretilmiştir. Pontiac GTO ise, Amerikan otomobil üreticisi Pontiac tarafından 1964-1974 yılları arasında üretilen bir Muscle Car’dır ve Muscle Car kültürü için önemli bir araçtır.

Ferrari’nin, yarış otomobili olarak tasarladığı Monza’yı Chevrolet, orta sınıf müşterileri için aynı isimle, farklı şekilde üretiyordu.

Ferrari Monza, spor otomobildi ve yüksek performanslı V12 motoruyla birlikte hafif gövde yapısı ile biliniyor. Chevrolet Monza ise küçük ve daha ekonomik bir araç.

Her iki marka, otomobilin lüks sedan olduğunu belli etmek için ‘LS’ kullanmış. Sadece isimleri değil tasarımları da biraz benziyor.

Lexus LS Japon bir lüks sedan iken, Lincoln LS Amerikan bir lüks ve spor sedan modelidir. Her iki model de sürüş konforu ve performans özellikleriyle öne çıkıyor. Acak Lexus LS daha geniş iç hacim ve son teknoloji özellikler sunarken, Lincoln LS daha sportif bir tasarıma sahiptir.

Honda’nın da bir hafif ticari aracı olduğunu biliyor muydunuz? Hem de Peugeot Partner ile aynı isme sahip.

Peugeot Partner, yük ve eşya taşımak için tasarlanmış bir araçtır ve genellikle ticari amaçlar için kullanılıyor. Günümüzde de üretilen aracın Japonya’da benzer isme ve biraz benzer tasarıma sahip bir kardeşi var. Honda tarafından 1996 ile 2010 yılları arasında üretilen Honda Partner, genellikle şehir için taşımacılık için kullanılıyordu.

İLGİLİ HABER

Birbirinden Alakasız Olmalarına Rağmen Aynı Motordan Güç Alan Otomobiller

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu