Teknoloji

“Kanguru Kamyon” Olarak da Bilinen Bu Araçların Neden Önü Basık, Arkası Kalkık?
Modifiye bazıları için bir tutkuyken, bazıları için bir yaşam biçimidir. Ülkemizde Tofaşcılar, Japonya’da Bosozokular abartılı şekilde modifiye ettikleri arabalarıyla tanınıyor. Dünyanın pek çok yerinde farklı örneklerini görebileceğimiz bu tutku, Brezilya’da kamyonlarının önünü basan sürücülerle bambaşka bir hal almış durumda.

Brezilya, yalnızca futbolu, tropikal ormanları ve karnavallarıyla ünlü bir ülke değil. Sambacılar farklı bir kamyonculuk kültürüyle de tanınıyor. Brezilyalı kamyoncular, araçlarına yaptıkları farklı modifikasyon stiliyle modifiye dünyasına farklı bir boyut kazandırıyor.

Ancak Brezilyalıların bunu yapmasının tek sebebi aracın güzel görünmesi değil, başka sebepleri de var. Neymiş bu sebepler, artıları, eksileri neler? Gelin, yakından bakalım.

Kamyonların arka süspansiyonunu 2 metreye kadar kaldırıp, önünü basan Brezilyalılar, bu stile ‘kanguru kamyon’ ya da ‘kemerli kamyon’ diyor.

Sürücüler kötü yol koşulları ya da kazaları en aza indirgemek için bu yöntemi seçtiklerini söylüyorlar. Ancak kamyonları bu şekilde modifiye etmelerinin en önemli sebebi “güvenlik”.

Dışarıdan baktığımızda her şey günlük gülistanlık gibi görünse de Brezilya’nın iç yüzü pek de göründüğü gibi değil. Ülkede görülen suç oranları oldukça fazla. Bu suçların başında ise hırsızlık geliyor. Özellikle otoyollarda kamyonlar sık sık yağmalanıyor.

Bu yüzden de kamyon sürücüleri can ve mal güvenliği için kanguru kamyon kullanmayı tercih etmeye başlamış.

Ayrıca sürücülere göre aracın önünü basıp arkasını kaldırmak, kamyonların yük kapasitesini artırıyor ve sürüş performansının daha iyi olmasını sağlıyor.

Görünüm olarak kimine güzel kimine kötü gelen bu stil, sürücü için rahat olsa da hem trafiğe hem de araçlara ciddi zararlar verebiliyor.

Araca verdiği zararlardan önce kamyonların arkasının yerden nasıl yükseltildiğine bakalım.

kamyon süspansiyon

Bu yöntem iki şekilde gerçekleşiyor. İlki ve genelde tercih edileninde, kamyonların orijinal şasisine ikinci bir şasi ekleniyor ve böylece arka taraf 2 metreye kadar yükseltilebiliyor. İkinci yöntemde ise şasiye çeşitli aparatlar ya da ek makaslar ekleniyor.

Aracın dengesini iyileştirdiği iddia edilen bu yöntem, dönüş esnasında kontrolün kaybedilip aracın devrilme olasılığını düşürüyor. Tabii bunların hepsi sürücülerin görüşü. Uzmanlara ve bu modifiyeye karşı çıkan diğer kamyonculara göre durum oldukça farklı.

Onlara göre kamyonun arkasının kaldırılmasının ana nedeni, kamyonun yasadışı aşırı yüklenmesini örtbas etmek.

brezilya kamyon

Ayrıca bu durum, araçlara büyük oranda zarar veriyor. Örneğin, arka kısım yukarı kaldırıldığında ve acil fren yapılması gerektiğinde, yükün ileri fırlaması daha kolaylaşıyor; bu da sürücünün her zaman tehlikede olabileceği anlamına geliyor.

Bir de işin fizik kanunu kısmı var. Kamyonun arka ucu yükseldiğinde ağırlık merkezi tamamen değişiyor ve ön dingile aşırı yük biniyor. Bu da ön aksların ve tekerleklerin aşınması, fren performansının kötüleşmesi ve zamanla başta şanzıman olmak üzere birçok parçanın zarar görmesine neden oluyor.

kanguur kamyon

Sürücülerin dediğinin aksine sürüş uzmanlarına göre yük ön aksa baskı yapacağı için fazla ağırlık virajlarda dönüşü daha da zorlaştırıyor. Bu, aracın dengesinin bozulmasına ve devrilmesine neden olabiliyor.

Tüm bunların sonucunda Brezilya hükümeti kazaların önüne geçebilmek için bir yasa çıkardı.

2014 yılında Ulusal Trafik Konseyi (Contran), kamyonların basıklığını sınırlayan 479 sayılı Kararı yayınladı. Bu yasaya göre kamyonlar 2 dereceye kadar yükseltilebiliyor.

kamyon kontrol

Yani metre başına 3,5 santimetre kadar aracın arkası yükseltilebiliyor. Ayrıca stop lambaları yerden 1,20 metre yükseklikte olamaz. Aynı şekilde park lambaları veya konum lambaları yerden 1,50 metreyi aşamaz.

Ancak Brezilyalı sürücülerin bu yasaya uyduğu pek söylenemez. Bugün Brezilya yollarında kanguru kamyonları görmemiz hala mümkün.

Kamyon, otobüs gibi araçlarla ilgili hazırladığımız diğer içeriklere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

İLGİLİ HABER

Bazı Kamyon ve TIR’ların Kornaları Neden Baş Üstündeki Bir İpin Çekilmesiyle Çalışıyor?

İLGİLİ HABER

Amerika’daki Tırların Burnu Uzunken Avrupa’dakilerin Neden Kısa?

İLGİLİ HABER

Tiyatrocuların Kazası Sonrası Tartışmalar Yeniden Başladı: Kamyon ve TIR’lardaki Darbe Emici Tamponlar Gerçekten Hayat Kurtarır mı?

İLGİLİ HABER

Otobüs, Kamyon Gibi Ağır Vasıtalarda Çıkan “Tısss!” Sesinin Sebebi Nedir?

İLGİLİ HABER

Kamyon ve Tırlarda Bulunan Bu Havada Asılı Tekerlekler Aslında Ne İşe Yarıyor?

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu