Teknoloji

Kadınların Seçimlerine Göre Yılın En İyi Otomobilleri Açıklandı
Kadınların Dünyasında Yılın Otomobilleri (WWCOTY) ödüllerinin bu yılki kazananları açıklandı. İşte sadece ‘kadın otomotiv gazetecileri tarafından belirlenen’ yılın otomobilleri.

Dünyanın dört bir yanından kadın otomotiv gazetecileri, 2009 yılında bir araya gelmiş ve Yeni Zelandalı gazeteci Sandy Myhre liderliğinde Kadınların Dünyasında Yılın Otomobilleri (WWCOTY) etkinliklerini başlatmışlardı. Gerçekleştirilen etkinliklerin amacı, kadınlara göre yılın en iyi otomobillerini seçmekti. Burada önemli bir ayrımı yapmak gerek. Bu etkinliklerin ardında ‘kadın arabaları’ gibi cinsiyetçi bir fikir değil, ‘kadınlara göre en iyi arabalar’ fikri yatıyor. Tabi bu fikrin cinsiyetçi olup olmadığı da tartışmaya açık bir konu.

WWCOTY, pek çok ülkede üyesi bulunan bir jüriye sahip. Hatta bu jüri içerisinde Türkiye’den bir isim de var. “Ayça’nın Arabaları” olarak isimlendirilen programın yapımcısı olan Ayça Çizer de WWCOTY üyesi. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve WWCOTY 2023 sonuçlarına yakından bakalım.

2023 Kadınların Dünyasında Yılın Otomobilleri ödülü kazananları:

En iyi şehir arabası: Kia Niro

Kadın otomotiv gazetecilerine göre yılın en iyi şehir otomobili, Kia Niro‘ydu. C-SUV segmentindeki otomobillerden bir tanesi olan Kia Niro (hibrit), Türkiye’de 1 milyon 435 bin TL‘den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Elektrik motoruna sahip bir Niro sahibi olmak isteyen tüketicilerin ise 1 milyon 780 bin TL’yi gözden çıkarmaları gerekiyor.

En iyi aile SUV’u: Jeep Avenger

Jeep Avenger

WWCOTY 2023 sonuçlarına göre yılın en iyi aileye uygun SUV modeli Jeep Avenger. B-SUV segmentindeki Avenger’ın “Yılın Otomobili” de seçildiğini hatırlatmakta fayda var. Jeep, şu an için Türkiye’de Avenger satışı yapmıyor.

En iyi geniş araba: Citroen C5 X

Citroen C5X

Citroen’in henüz Türkiye’ye getirilmeyen otomobili C5 X, D segment otomobil olarak tanıtılmıştı. Kadın gazeteciler, bu aracı da ödüle layık gördüler.

En iyi SUV: Nissan X-Trail

Nissan X-Trail

SUV kasa tipi yaygın olsa bu B ve C SUV’lar, hiçbir zaman gerçek SUV segmentinin yerini alamayacak. Bu segmentin en sevilen temsilcilerinden Nissan X-Trail, kadın gazetecilere göre yılın en iyi SUV’uydu. Yaptığımız son kontrollerde, Nissan Türkiye’nin X-Trail satışlarını durdurmuş olduğunu görüyoruz.

En iyi performans arabası: Audi RS 3

Audi RS 3

Premium otomobil üreticisi Audi’nin 2023 RS 3 modeli, 401 beygir gücündeki gerçek bir canavar. Aracın Türkiye’de satışı bulunmuyor.

En iyi 4×4: Ford Ranger

Ford Ranger

Kadın otomotiv gazetecilerine göre yılın en iyi 4×4 otomobili Ford Ranger’dı. Ranger, Türkiye’de 1 milyon 29 bin 400 TL‘den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

2022’de kimler kazanmıştı?

  • En iyi şehir otomobili: Peugeot 308
  • En iyi aile SUV’u: Kia Sportage
  • En iyi SUV: BMW iX
  • En iyi aile arabası: Ford Mach-e
  • En iyi performans otomobili: Audi e-Tron GT
  • En iyi 4×4: Jeep Wrangler 4xe

Peki bu arabalar hangi kriterlere göre seçildi?

WWCOTY ödüllerinin sadece kadın otomotiv gazetecilerinden oluşan bir jüri tarafından verilmesi, kafanızda soru işaretleri oluşturmasın. Komite bu araçları tasarımları, güvenlik özellikleri, kaliteleri, sürüş teknolojileri, sağladıkları kolaylıkları, karbon ayak izlerini ve hatta fiyatlarını göz önünde bulundurarak belirliyor.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu