Teknoloji

İkinci El Araç Alım-Satımına Vergi Geleceği İddia Edildi: İşte Detaylar…
İkinci el otomobillerde yeni bir düzenlemeye gidileceği iddia edildi. Buna göre ikinci el araba alım-satımlarında da vergi alınmaya başlanacak. İşte detaylar…

Sıfır otomobile ulaşmanın pek çoğumuz için neredeyse imkansız olduğu şu günlerde, ikinci el otomobil sektörü ile ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. Cumhuriyet Gazetesi’nin iddiasına göre hükümet, ikinci el araba alım-satımıyla uğraşanlar için yeni bir düzenleme üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu iddia gerçekleşirse ikinci el araba alım-satımı yapan herkes, vergi ödemek zorunda kalacak.

Aslına bakacak olursak bu iddia ilk kez gündeme gelmiyor. Bundan birkaç yıl önce de benzer bir kanun üzerinde çalışılmış ve hatta taslak olarak hazırlanmıştı. O taslağa göre ikinci el araç alım-satımlarına binde 5 vergi kesintisi uygulanması öngörülüyordu. Ancak ne olduysa teklif rafa kalkmıştı. Hükümetin bu kez bu düzenlemede kararlı olduğu, seçimlerden sonra harekete geçeceği iddia ediliyor.

500 bin TL’lik araba için 2.500 TL vergi ödenecek

2021’de taslak haline getirilen yasa tasarısının binde 5’lik vergi uygulaması, 500 bin TL’lik bir arabanın alım-satımında 2.500 TL’lik vergiye neden oluyordu. Cumhuriyet Gazetesi, oranın hala böyle kalıp kalmayacağına ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını belirtiyor. Bu konunun, 14 Mayıs’tan sonra netleşmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER

Renault, Güncel Fiyat Listesini Açıkladı: Egea Rakibi Taliant, 600 Bin TL’yi Geçti

Düzenlemenin ülkemize etkisi sadece bu vergi olmayacak. Hükümet, böyle bir düzenleme ile vergi kaçırmaların da önüne geçmeyi hedefliyor. Zira 2021’deki düzenlemeye göre ilk kez satılacak kullanılmış bir otomobilin satış bedeli, aracın en az kasko değeri kadar olacaktı. Böylelikle aracın ucuza el değiştirmiş gibi gösterilmesi mümkün olmayacaktı. Neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu