Teknoloji

Hyundai’den Elektrikli Arabalar İçin Şarj Robotu: Geleceğin Pompacılarıyla Tanışın! [Video]
Hyundai, elektrikli otomobillerin otomatik olarak şarj edilmesini sağlayan bir robot geliştirdi. Bu robot, istasyona gelen otomobillerin sürücüleri aşağıya indirmesine gerek kalmayacak. Şarj portu, araca otomatik olarak takılacak.

Elektrikli otomobiller büyük bir hızla yaygınlaşmaya devam ederken, otomotiv şirketlerinin bu sektörle ilgili çalışmaları da devam ediyor. Bu bağlamda; Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, gerçekleştirdiği bir etkinlikte yapay zeka destekli bir şarj robotunu duyurdu. Hyundai tarafından üretilen robot, tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik bir ürün olarak karşımıza çıkacak.

Hyundai’ın ürettiği şarj robotu, en basit anlatımıyla tek kollu bir robot. 3 boyutlu kameralar ile donatılan bu robot, şarj istasyonuna gelen elektrikli otomobili otomatik olarak algılıyor. Tüketici şarj kapağını açtığında harekete geçen robot, şarj aletini araca otomatik olarak takıyor. Böylelikle tüketicinin araçtan inmesine gerek kalmıyor.

Hyundai’ın şarj robotu işte böyle görünüyor

Hyundai, geliştirdiği robotu IONIQ 6’da test etti ve test aşamasına ait görüntüleri de paylaştı. Videoya baktığımızda, aracın otonom park sisteminin devreye alındığını, sonraki aşamada da otomatik şarj işlemlerinin gerçekleştirildiğini görüyoruz. Uzun vade düşünecek olursak, bir gün tam otonom araçların kendi kendine şarj istasyonlarına gidip, Hyundai’ın robotu yardımıyla kendi kendine şarj olup yeniden eve döndüklerine şahitlik edebiliriz.

İLGİLİ HABER

Bir Zamanlar Türkiye’de Trafiğin Bitki Örtüsüydü… 2023 Hyundai Accent Tanıtıldı!

Şunu da belirtmeden geçmeyelim; Hyundai’ın şarj robotunun elektrikli olduğunu, olumsuz hava koşullarında kullanılmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. IP65 sertifikası ile su ve toza karşı direnç sağlayan robot, tüm hava koşullarına uygun olarak tasarlandı. 

Hyundai’ın şarj robotunu test ettiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu