Teknoloji

Türkiye’ye Batarya Fabrikası Açmaktan Son Anda Vazgeçen Şirket, Fabrikayı Açacağı Ülkeyi Açıkladı (97 Milyar TL Yatırım Kaçtı)
SK On ile Hyundai, ABD’de elektrikli otomobil bataryası fabrikası kurmak için harekete geçti. 2025 yılında üretim başlamış olacak. Taraflar, bu fabrikayı kurmak için 5 milyar dolar harcayacaklar.

Türkiye’de bir süredir konuştuğumuz ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir mesele var. Bu mesele, Koç Holding‘in Ford Otosan aracılığıyla Türkiye’ye kurmak istediği elektrikli otomobil batarya fabrikası. Konuyla ilgili yapılan ilk açıklamalarda, Koç Holding’in SK On isimli bir şirket ile niyet mektubu imzalandığı duyuruldu. Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre söz konusu fabrika Ankara’ya kurulacak ve Avrupa’nın en büyük batarya üretim tesislerinden biri olacaktı.

Bu proje çok önemliydi çünkü hem Türkiye’ye katma değer sağlayacak hem de devasa bir yatırıma neden olacaktı. Hatta Koç Holding, o dönemler yaptığı açıklamada bu fabrika için 32 milyar TL harcayacağını söyledi. Ancak tüm bu açıklamalardan bir süre sonra Güney Kore’den dikkat çeken haberler geldi. O günlerde iddia olarak servis edilen haberlere göre SK On, Türkiye’den vazgeçmiş ve yönünü ABD’de çevirmişti. Bu iddiadan yaklaşık bir ay sonra ise Koç Holding’den yeni bir hamle geldi. Şirket, bu kez de LG ile anlaştığını duyurdu.

SK On ile Hyundai, ABD’de batarya fabrikası kurmak için harekete geçti!

Biz ortak arayışını sürdürürken, “Atı alan Üsküdar’ı geçti.” sözünü doğrulayan bir gelişme yaşandı. Hyundai ile SK On, bir anlaşmaya vardı ve ABD’de batarya üretmek için kolları sıvadılar. ABD’den gelen haberlere göre fabrika için Georgia eyaletini seçen firmalar, fabrika temelini de çoktan attılar. 5 milyar dolarlık yatırım sonucunda ortaya çıkacak olan fabrika, 2025 yılı itibarıyla hizmet vermeye başlayacak.

İLGİLİ HABER

Elektrikli Otomobil Satın Almayı Düşünenlere Altın Niteliğinde Tavsiyeler

Hyundai, Kia ve Genesis markalı elektrikli arabalar için batarya üretimi yapılacak

Hyundai ioniq 6

Hyundai ile SK On tarafından kurulacak fabrika, Hyundai‘ın IONIQ 5, 6 ve 7 (SUV) isimli modelleri için batarya üretecek. Ayrıca Hyundai’ın lüks markası Genesis‘in GV70 modeli ile Kia EV6 ve EV9 da bu fabrikadan çıkan bataryalardan güç alacak. 

Ama tüm bunlardan daha önemli bir mesele var!

Haberimizin başında, Koç Holding’in LG ile niyet mektubu imzaladığını aktardık. İşte bu niyet mektubunun iptal edilmesine yol açacak bir durum söz konusu. Hyundai, ABD’de 2 ek batarya fabrikası daha kurmak istiyor. Eğer bu iki tesis kurulursa, ABD’de üretilen 1 milyon adet elektrikli otomobil için batarya üretimi yapılacak. Peki bunun Koç Holding ile ne ilgisi mi var? Hyundai, ek fabrikaları kurmak için LG ile görüşmeleri sürdürüyor. Bu anlaşma sağlanırsa Türkiye’deki elektrikli otomobil batarya fabrikası tamamen hayal olabilir.

İLGİLİ HABER

Togg’un Batarya Fabrikasının Temeli Atıldı: İşte Bilmeniz Gerekenler

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu