Teknoloji

Ford, Tesla’ya Rakip Olmak İstiyor: Otonom Sürüş Özellikli Yeni Elektrikli Kamyonet “Project T3” Duyuruldu
Ford, ABD’de kurduğu yeni fabrikasında yepyeni bir elektrikli kamyonet üreteceğini açıklandı. Şimdilik “Project T3” ismi verilen bu aracın, çığır açacak özelliklerle geleceği belirtildi.

Otomobil devi Ford, bugün ABD’nin Tennessee eyaletinde kurmayı planladığı dev elektrikli araç fabrikasıyla ilgili yeni bilgiler paylaştı. Bunlardan biri de şimdilik “Project T3” olarak adlandırılan yeni bir elektrikli kamyonetti.

Ford’un “BlueOval City” olarak adlandırdığı yeni tesis, 2025 yılında faaliyetlerine başlayacak. Şirket, yeni fabrikasının hem bir araç üretim hem de batarya montaj tesisine ev sahipliğini yapacağını söylüyor. Burada yeni kamyonetin üretileceğini de eklemeden geçmiyor.

Yeni kamyonet, 2025’te gelecek ve F-150 Lightning’ten çok daha yüksek menzile sahip olacak

F-150 Lightning

Project T3 hakkındaki detaylar şimdilik oldukça az. Ancak gelen bilgiler, otomobil için heyecanlanmaya yetiyor. 2025 yılında çıkış yapacak yeni kamyonet, Mustang Mach-E, F-150 Lightning ve yakın zamanda tanıtılan Avrupa’ya özel tam elektrikli Ford Explorer gibi araçların yanında yer alacak.

İLGİLİ HABER

Amerikan Görünümlü Alman: Tam Elektrikli 2023 Ford Explorer Tanıtıldı

Şirketin şu anki elektrikli pick-up’ı F-150 Lightning, içten yanmalı kardeşiyle çok benzer özelliklere sahip. Ancak yeni kamyonetin, hem performans hem de tasarım açısından çok daha farklı şeyler sunabileceği belirtiliyor. Farley,  Project T3’ün tamamen güncellenebilir ve sürekli değişen bir model olacağını da ekliyor.

Yeni kamyonetin menzilinin de verimliliğin geliştirilmesi nedeniyle ciddi oranda yükseleceğini söyleyebiliriz. F-150 Lightning, tek şarjda 514 kilometreye varan menzil sunuyor. Yeni kamyonette ise bu sayının 643 kilometre civarlarına varabileceği söyleniyor.

Ford’a göre yeni kamyonet, siz uyurken kendi kendine gidebilecek

CEO Jim Farley, Bloomberg’e verdiği bir demeçte Elon Musk benzeri açıklamalarda bulundu. Farley, çığır açacak bir ürün olarak tanımladığı yeni kamyonette yer alacak otonom sürüş teknolojisi konusunda şunları söyledi: “Güneşli bir günde yolda giderken, kamyonunuz kendi kendine giderken arama yapabilecek, uyuyabilecek veya ne isterseniz yapabileceksiniz.”

Bu tarz bir sistem, gerçekten söylendiği gibi olursa Ford’un hâlihazırda kullandığı BlueCruise sürücü asistanı özelliğinden çok daha ileri seviye şeyler sunacak. BlueCruise, direksiyon çevirme, fren yapma ve hızlanma gibi şeyler sunarak ellerin direksiyondan çekilmesine izin veriyor. Ancak sürücülerin kontrolü geri almaya hazır olması ve gözlerini yoldan ayırmaması gerekiyor.

İLGİLİ HABER

Ford, Yeni Elektrikli Otomobilleri İçin “Lastik Yakma Modu” Getirmek İstiyor (Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı)

Günümüzde tamamen kendi kendine gidebilen bir araç satın almak mümkün değil. Elon Musk, yıllardır böyle Tesla’ların geleceğini söylese de teknoloji hâlen hazır değildi. Tesla müşterilerine şu anda sunulan prototipin de hâlen problemler çıkardığı görülüyordu.

Ford, elektrikli otomobiller konusunda Tesla’yı geçmek istiyor

F-150 Lightning ve Mustang Mach-E gibi başarılı elektrikli otomobillere sahip olan Ford, uzun süredir dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi bulunan Tesla’nın peşinde. Uzmanlar, 2025’e kadar bunu yapabileceğini ve satışlarda Musk’ın şirketini geçebileceğini tahmin ediyor. Ford’un, 2022’de ABD’de en çok elektrikli araç satan ikinci şirket olduğunu ekleyelim.

Farley de geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalarda “Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olmak için Tesla’ya ve diğerlerine meydan okumayı planlıyoruzifadelerini kullanmıştı. Yeni kamyonetin de bu hedefe ulaşmada şirkete yardımcı olması bekleniyor.

İLGİLİ HABER

Bir YouTuber, Tesla Model 3 ve Model S Parçalarını Birleştirip Kendine Özel Tesla Yapıyor! [Video]

Ford, son teknolojilerle donattığı 5,6 milyar dolarlık BlueOval City fabrikasında yıllık 500.000 elektrikli kamyonet üretmeyi amaçlarken önümüzdeki 30 ay içinde üretime başlamak istiyor. Bunların yanı sıra şirket, kısa süre önce Mustang Mach-E üretimini 2023’ün sonunda 210 bin adede çıkarmak için çalışmalara başlamıştı. Öte yandan F-150 Lightning üretiminin de bu yıl sonuna kadar üçe katlanıp 150 bine çıkarılması planlanıyordu.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu