Teknoloji

Bu Elektrikli Otomobil, Yeni Teknolojiyle Dakikalar İçinde Şarj Olabilecek (Neredeyse Benzin Alma Süresi Kadar)

Elektrikli otomobillerin giderek yaygınlaşması ile birçok kişi bu araçlara yönelirken, geleceğin yeni nesil otomobillerinin en büyük problemi batarya dolum süreleri. Elektrikli araç girişimi Fisker, bu sorunu çözmek için yeni bir yöntem üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobili olma özelliği taşıyan Togg’un teslimatları, geçtiğimiz hafta sonu başladı. Araçların yavaş yavaş yollara düşmesiyle birlikte tabiki birçok kişi araçların şarj dolumlarının nasıl yapılacağını da merak ediyor. 

Normalde bir elektrikli aracın batarya dolum süresi hızlı şarj istasyonunda ortalama 20-60 dakika sürerken, bu süre ev şarjlarında saatleri bulabiliyor. Fisker, bu sorunu ortadan kaldırarak dolum sürelerini bir benzin deposunu doldurmaya eşit bir süreye indirmeyi hedefliyor.

Batarya değişimi, benzinle aynı dolum süresine sahip olacak

Elektrikli araç girişimi Fisker, bir akü değiştirme girişimi Ample ile ortaklık kuracağını açıkladı. Kurulan bu ortaklıkla, uzun süren batarya dolum sürelerini oldukça düşük bir seviyeye indirmek hedefleniyor. Fisker, 2023 yılından itibaren Ocean SUV kullanıcılarına bu hizmeti sunmayı planlıyor.

Şirket; batarya değişiminin, benzinle aynı dolum sürelerine sahip olmasına rağmen kilometre başına daha düşük maliyetle sunacağını söylüyor. Peki Ample’ın bu teknolojisi nasıl çalışıyor?

Bir sürücü şirketin akü değiştirme istasyonlarından birine girdiğinde, araç yukarı kaldırılıyor ve bitmiş aküsü otomatik olarak çıkarılıp tam şarjlı bir aküyle değiştiriliyor. Tüm süreç otonom olarak ilerliyor ve sadece birkaç dakika sürüyor.

Fisker, ilk olarak daha fazla harcama yapmadan ya da operasyonlarını etkilemeden elektrik kullanmak isteyen filo operatörlerini hedefleyeceğini söylüyor. Şirket bu anlaşmayla beraber, bu hafta teslimatlarını gerçekleştireceği ilk modeli Ocean SUV için 2024 yılından itibaren bu hizmeti sunacağını ifade ediyor. 

Öte yandan Kaliforniya’daki bazı Uber sürücüleri, uzun şarj sürelerinden kaçınmak için daha şimdiden Ample’ın teknolojisini kullanıyor.

TruGo, ortalama yarım saatte yüzde 80 dolum sağlayabiliyor

Yerli elektrikli otomobilin hızlı şarj istasyonu TruGo’nun verilerine göre; araç 25 dakikada %80 doluma ulaşabildiği söyleniyor. 

İLGİLİ HABER

Togg’un Şarj Ağı Trugo’nun Mobil Uygulaması Yayınlandı: İşte Tüm Elektrikli Araçlar İçin Trugo Şarj Fiyatları

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu