Teknoloji

Citroen Ami’ye Kardeş Geldi: İşte Şirin mi Şirin Elektrikli Şehir Aracı Fiat Topolino!
Fiat, “Topolino” ismini verdiği yeni elektrikli aracını duyurdu. Citroen Ami’nin kardeşi olarak karşımıza çıkan aracın teknik özellikleri ve fiyatı ise açıklanmadı.

Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil markaları listesinde başı çeken Fiat, “Topolino” ismini verdiği yeni bir elektrikli araç duyurdu. Buna araç diyoruz çünkü Topolino, tam olarak bir otomobil değil. Citroen Ami’nin kardeşi ile tanışmış durumdayız.

Fiat’ın elektrikli aracına verdiği isim “bebek fare” anlamına geliyor. Buradan, aracın oldukça küçük olduğunu anlayabilirsiniz. Tasarım olarak da Citroen Ami’nin kapısız versiyonu olarak karşımıza çıkan elektrikli araç, daha çok turistik merkezlerde kullanıma uygun gibi görünüyor. 

Karşınızda Fiat Topolino

Fiat, tam elektrikli aracı Topolino ile ilgili başka bir fotoğraf ve teknik bilgi vermedi. Ancak Citroen Ami’de 6 kW kapasiteli bir elektrik motoru bulunduğunu, bu elektrik motorunun maksimum 45 km/s hıza imkan tanıdığını düşünecek olursak, bu değerlerin Fiat Topolino’da da karşımıza çıkacağını ifade edebiliriz. Neticede Fiat da Citroen de Stellantis bünyesinde bulunuyor. 

Kardeş marka Opel’in de benzer bir aracı var: Rocks-E

Opel Rocks-E

Yine Stellantis bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir marka olan Opel’in yeniden markalandırılmış bir Citroen Ami’ye sahip olduğunu belirtelim. Türkiye’ye gelmese de bazı ülkelerde uzun zamandır satılan Rocks-E isimli bu araç, Citroen Ami ile aynı teknik özelliklere sahip…

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu