Teknoloji

Türkiye’de En Çok ‘İlana Konan’ 2. El Otomobiller Açıklandı: Yolların Sahibi Fiat ve Renault!
Türkiye’de en çok satışa konan 2. el otomobiller belli oldu. Zirvede Renault yer alırken Fiat, Volkswagen ve Ford gibi ünlü markalar da oldukça yaygın.

Türkiye’nin en popüler otomobil alım-satım platformlarından arabam.com, Mayıs 2023 ikinci el otomobil pazar verilerini yayınladı. Yayınlanan veriler, ikinci el otomobil pazarında yaşanan değişimleri gözler önüne seriyor.

Paylaşılan verilere baktığımızda, geçtiğimiz ay ilana çıkan araçların yüzde 70 gibi ciddi bir bölümünün binek otomobillerden oluştuğunu görüyoruz. Ayrıca mayıs ayında ilandaki araçların sadece yüzde 13,9’u 200 bin TL ve altındaydı. Buna paralel olarak 800.000 TL ve üzerinde fiyat biçilen ikinci el otomobillerin oranı, yüzde 16,5 olarak kayıtlara geçti. Buradan, piyasanın ne denli yükseldiğini rahatlıkla anlayabiliriz.

İkinci el otomobil pazarı geçen ay neler yaşadı?

En çok ilan verilen markalar Renault ile Fiat oldu

arabam.com’a göre ikinci el pazarında yüzde 20 oranla en çok Renault markalı arabalar bulunuyor. Bu markayı yüzde 19’la Fiat, yüzde 14 ile Volkswagen, yüzde 13 ile Ford takip etti. Pazarın yüzde 9’unu Opel oluştururken, sıralama Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen olarak devam ediyor. Aylar değişse de bu sıralamanın yeri değişmiyor. Açık konuşmak gerekirse Renault, Fiat ve Volkswagen, Türkiye’de ikinci el pazarını domine ediyorlar.

En çok ilan verilen model Renault Clio oldu

ikinci elde en çok ilan verilen otomobil

Renault Clio, ikinci el otomobil pazarının bitki örtüsü olmuş durumda. Zira ilandaki araçların yüzde 15’i Clio‘dan oluşuyor. Bu otomobili yüzde 13 ile Astra, yüzde 12 ile Megane, yüzde 11 ile Ford Focus, yüzde 10 ile de Fiat Egea takip etti. Passat, Civic, Polo, Corsa ve Golf de en çok ilana koyulan otomobil modelleri arasında yer alıyor.

En çok ilan verilen SUV ise Dacia Duster

en çok satışa çıkan suv

arabam.com’a göre ikinci el pazarında SUV kategorisinin lideri Dacia Duster. İlandaki arazi, SUV ve pick-up modellerinin yüzde 19’unu Duster oluşturuyor. Bunu yüzde 18 ile Nissan Qashqai, yüzde 11 ile Kia Sportage, yüzde 9 ile Volkswagen Tiguan ve Hyundai Tucson, yüzde 8 ile Peugeot 3008, yüzde 7 ile Mitsubishi L200 ve Fiat Egea Cross takip etti. 

Satışa çıkan arabaların çoğu, en az 150 bin kilometre yapmış durumda

Türkiye ikinci el araba

Paylaşılan rakamlar, ilana koyulan ikinci el otomobillerin ciddi bir bölümünün en az 150 bin kilometre yol yaptığını gözler önüne seriyor. Öyle ki tüm ilanların yüzde 57’si en az 150 bin kilometre yol yapmış araçlardan oluşuyor. Daha az yıpranmış olan 50-100 bin kilometre aralığındaki otomobillerin oranı sadece yüzde 12. Sıfır kabul edebileceğimiz 0-10 bin kilometre aralığındaki araçların oranı ise yüzde 6 olarak kayıtlara geçti.

Vatandaş en çok dizel ve manuel vites araba satmaya çalıştı

yakıt tipine göre ikinci el arabalar

Mayıs 2023’te ilanda olan ikinci el otomobillerin yüzde 68 gibi çok ciddi bir bölümü manuel vites arabalardan oluşuyordu. Buna paralel olarak, eskisi kadar tercih edilmeyen dizel otomobiller de ikinci el otomobil pazarının yüzde 51,91’ini oluşturdu. Yeni nesil elektrikli ve hibrit araba bulmak ise pek de kolay değil. Hibrit arabaların pazardaki payı binde 42, elektriklilerin pazardaki payı ise binde 15.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu