Teknoloji

Avrupa’nın En Çok Otomotiv Fabrikasına Sahip Ülkeleri Belli Oldu: Türkiye Kaçıncı Sırada?
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği, 2022 yılı itibarıyla Avrupa’da kaç adet otomotiv fabrikası bulunduğunu açıkladı. Türkiye, en çok fabrikaya sahip 7. ülke olarak kayıtlara geçti.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), tüm Avrupa ülkelerinde kaçar adet otomotiv fabrikası bulunduğunu açıkladı. Paylaşılan veriler, Türkiye’nin otomotiv sektöründe tahmin edilenlerden çok daha iyi bir noktada olduğunu gözler önüne sermeye yetiyor.

ACEA tarafından paylaşılan verilere baktığımızda, Avrupa’nın tamamında otomotiv sektörüyle ilgili 301 adet fabrika olduğunu görüyoruz. Bu fabrikaların 194 tanesi, Avrupa Birliği ülkelerinde bulunuyor. Bu veriyi binek otomobil bazına düşürdüğümüzde Avrupa’daki 134 otomobil fabrikasının 80 tanesinin Avrupa Birliği ülkelerinde, diğerlerinin ise Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde bulunduklarına şahitlik ediyoruz. 

Avrupa’daki otomotiv fabrikaları şöyle kategorize ediliyor:

Kategori AB üyesi Tüm Avrupa
Otomobil 80 134
Hafif ticari (van) 28 52
Kamyon 34 66
Otobüs 34 66
Motor 50 72
Batarya 17 18
TOPLAM 194 301

Yukarıdaki tabloya baktığımızda, AB üyesi olmayan ülkelerde de oldukça fazla sayıda fabrika bulunduğunu görüyoruz. Bunun mümkün olmasını sağlayan üç ana ülke var. Bunlar Birleşik Krallık, Rusya ve Türkiye. Öyle ki Avrupa’da bulunan 301 fabrikanın 81 tanesi, bu üç ülkede bulunuyor. Ancak şunu açıkça söyleyelim; Rusya ve Birleşik Krallık’taki fabrika sayısı Türkiye’ye kıyasla oldukça yüksek.

İşte Avrupa ülkelerindeki otomotiv fabrika sayıları!

avrupa ülkelerinde otomotiv fabrikaları

ACEA’nın paylaştığı haritaya göre Avrupa Birliği’nin bir numaralı otomotiv üreticisi, tahmin edilebileceği üzere Almanya. Bu ülkede otomotiv endüstrisi üzerine kurulmuş 44 fabrika bulunuyor. Almanya’yı 30 fabrika ile Fransa, 24 fabrika ile İtalya, 18 fabrika ile Polonya ve 14 fabrika ile de İspanya takip ediyor. Bu istatistiklere göre Avrupa Birliği ülkelerindeki tüm otomotiv fabrikalarının yüzde 67’si, bu 5 ülkede bulunuyor.

Avrupa Birliği ülkelerindeki otomotiv fabrikaları
Ülke Fabrika sayısı
Almanya 44
Fransa 30
İtalya 24
Polonya 18
İspanya 14
Hollanda 10
İsveç 9
Çekya 8
Belçika 7
Romanya 6
Macaristan 5
Portekiz 5
Avusturya 5
Slovakya 4
Finlandiya 3
Slovenya 1
Hırvatistan 1

Avrupa otomotiv üretimi

Avrupa’da bulunan diğer ülkelere baktığımızda ise otomotiv endüstrisinde en çok fabrikaya sahip olan ülke Rusya. Burada tam 33 adet fabrika bulunuyor. Rusya’yı 31 fabrika ile Birleşik Krallık, 17 fabrika ile Türkiye takip ediyor. Ukrayna, Kazakistan ve Özbekistan’da 6’şar adet fabrika bulunurken Belarus’ta 4, Sırbistan’da 3, Makedonya’da ise 1 adet fabrika bulunuyor. 

İLGİLİ HABER

Tesla’dan da Togg’dan da Uygun Fiyatlı Elektrikli Otomobil MG4’ün Türkiye Fiyatı Açıklandı

Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa ülkelerindeki otomotiv fabrikaları
Ülke Fabrika sayısı
Rusya 33
Birleşik Krallık 31
Türkiye 17
Ukrayna 6
Kazakistan 6
Özbekistan 6
Belarus 4
Sırbistan 3
Makedonya 1

Peki Türkiye’de otomotiv endüstrisi için üretim yapan markalar hangileri?

ACEA’nın paylaştığı veriler, Türkiye’deki fabrikaları merak etmenize yol açmış olabilir. Hemen açıklayalım:

 • TOFAŞ
 • Ford Otosan
 • Oyak Renault
 • Toyota
 • Hyundai Assan
 • ISUZU
 • Karsan
 • Otokar
 • Mercedes-Benz
 • BMC
 • MAN
 • Habaş
 • Bozankaya (Otobüs)
 • Akia (Otobüs)
 • Güleryüz (Otobüs)

Yukarıdaki listede 15 marka bulunuyor. Bunun nedeni, Mercedes-Benz ile Ford Otosan’ın Türkiye’de ikişer adet fabrikaya sahip olması. Bunları da eklediğimizde, 17 fabrikanın tümünü görmüş oluyoruz. Ancak burada Togg‘un eksikliği dikkatinizden kaçmamış olabilir. ACEA’nın verileri 2022 yılına ait. Togg fabrikası, o dönemlerde üretim yapmıyordu. İşte bundan kaynaklı olarak Togg’u listeye dahil etmemiş olabilirler. Togg’u da eklersek, 2023 yılı itibarıyla Türkiye’de 18 adet otomotiv fabrikası olduğunu söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER

Tesla Türkiye’nin Teslimat Yeri Belli Oldu: İstanbul Park!

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu