Teknoloji

Dünyanın İlk ‘Resmi’ 3. Seviye Otonom Sürüş Sistemi Duyuruldu: Sürücünün Yola Bakmasına Bile Gerek Kalmayacak!
Mercedes-Benz, dünyanın ilk onaylı üçüncü seviye otonom sürüş sistemini duyurdu. “Drive Pilot” isimli sistem, sürücülerin arabada telefonla oynamasına izin verecek.

Alman otomobil devi Mercedes-Benz’den sektörün seyrini değiştirecek bir açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde yapılan resmi açıklamaya göre markanın otonom sürüş sistemi “Drive Pilot“, dünyanın ilk üçüncü seviye otonom sürüş sistemi olarak resmen onaylandı. Üstelik Mercedes-Benz, bu otonom sürüş sistemini çok yakın bir gelecekte sürücülerin kullanımına sunacak.

Otonom sürüş sistemleri son yıllarda gittikçe yayılıyor olsa da ikinci seviyeyi geçebilen bir marka resmi olarak yok. Mercedes-Benz ise farkını tam olarak bu noktada ortaya koydu. Drive Pilot, otonom sürüş sistemleri için standartlar belirleyen Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği’nin üçüncü seviye için sunduğu tüm standartları bünyesinde taşıyor.

Peki Drive Pilot, sürücülere hangi boyutta yardımcı olacak?

Mercedes-Benz tarafından yapılan açıklamaya göre üçüncü seviye otonom sürüş sistemi, direksiyonda başparmakların bulunduğu yere eklenecek iki buton ile kontrol edilecek. Sistem devreye alındığında, otoyollarda veya trafiğin yoğun olduğu yerlerde, kontrol sürücüden çıkmış olacak. Araç şehir içinde 65 km/s hıza kadar tamamen bağımsız olarak gidecek. Trafik ışıklarından tutun da çevre trafiğine kadar Drive Pilot tarafından takip edilecek. Ani durum kontrolü de yine Drive Pilot tarafından yapılacak.

Drive Pilot, LiDAR sensörlerle donatılmış. Algoritmasında ultra detaylı bir harita sistemi barındıran otonom sürüş sistemi, araçlardan aldığı verilerle bu haritayı sürekli olarak güncelleyecek. Bu sayede mümkün olan en iyi navigasyon hizmeti sunulmuş olacak. Mercedes-Benz, Drive Pilot’u aktif eden sürücünün telefonuyla oynamak gibi ikinci bir aktiviteyi gerçekleştirebileceğini ifade ediyor.

2023’ün ikinci yarısında sürücülere sunulacak

Mercedes-Benz EQS

Mercedes-Benz’e göre üçüncü seviye otonom sürüş sistemi, ilk kez 2024 model EQS ile 2024 model S Serisi’nde bulunacak. Şirket, bu iki otomobilin 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini, teslimatların ise 2023 sonu veya 2024 başında gerçekleştirileceğini ifade ediyor. 

Peki 2023 EQS’in fiyatı ne kadar?

İLGİLİ HABER

Mercedes-Benz Güncel Fiyat Listesi: En Ucuz Otomobil Elektrikli EQA!

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu