Teknoloji

Dünyada En Çok Satılan Otomobil Markası Belli Oldu (Tesla, Zirvenin Yanına Bile Yaklaşamadı)
2022 yılında en çok satan otomobil markası belli oldu. Zirve, 2021’de olduğu gibi 2022’de de Toyota’nın oldu.

Japon otomobil devi Toyota, 2021 yılında dünya çapında en çok satan otomobil markası olmayı başarmıştı. Şirket, toplam 9,56 milyon adet otomobil satmıştı. 2022 yılına dair paylaşılan veriler ise şirketin yeniden zirvede yer aldığını gösterdi.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, bu yıl da dünyadaki tüm otomobil satışlarını domine etmeyi başardı. Toyota, 2022 yılı boyunca toplamda 10 milyon 483 bin 24 adet otomobil sattı. Toyota’ya en yakın rakip ise Volkswagen AG oldu.

Volkswagen, ikinci sırada yer aldı ama düşüşle:

Volkswagen de Toyota ile birlikte kendi verilerini paylaştı. Volkswagen’in tablosuysa Toyota gibi yukarı yönlü değildi. Alman otomobil devi, bu yıl da satışlarında düşüş gördü. 2021 yılında toplam 8,88 milyon adet otomobil satan Volkswagen, 2022’de 8,3 milyon adet otomobil sattı. Satışlar yıldan yıla %7 oranında düşüş gösterdi. Otomobil satışlarında yaşanan bu düşüşün en temel nedeniyse elbette tedarik zincirinde yaşanan aksamalardı.

Elektrikli otomobil sektörünün öncü şirketi kabul edilen Tesla ise 2022’de toplam 1,3 milyon araç teslim ettiğini ifade etmişti. Tesla, piyasa değeri açısından dünyanın en değerli otomotiv şirketi konumunda bulunsa da araç satışları söz konusu olduğunda sektörün köklü şirketlerinin epey gerisinde görünüyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu