Teknoloji

Manuel Vitesli Arabalarda Debriyaja Basmadan Vites Değiştirmek Mümkün: Peki Nasıl?
Manuel vitesli araçlarda vites değiştirmek için debriyaj pedalını kullanıyoruz. Peki bu pedalı kullanmadan vites değiştirmek mümkün mü? Gelin anlatalım.

Daha önce manuel vites araba kullandıysanız ayağınızın altında 3 tane pedal olduğunu ve bu pedallardan en soldakinin debriyaj pedalı olduğunu biliyorsunuzdur. Şanzıman ile motoru birbirinden ayırarak sağlıklı bir şekilde vites değiştirmenizi sağlayan bu pedal, aracın olmazsa olmazları arasında mıdır?

Öncelikle kendi sorumuzu hemen cevaplayalım. Manuel şanzımanlı bir arabanın debriyajı olmalı. Olmazsa size çok büyük uğraşlar çıkarırdı. Burada asıl sormamız gereken soru şu. Bir arabaya debriyaja basmadan vites attırabilir miyiz? Kısa cevabı verelim: Evet. Uzun cevapta ise bunun nasıl olduğunu ve ne gibi sonuçlar doğurabileceğini açıklayacağız.

Debriyaj kullanmadan vites değiştirmek mümkün. Peki nasıl?

Öncelikle debriyajsız vites değiştirmek günlük kullanımda tercih edeceğiniz bir şey muhtemelen olmayacaktır. Daha çok debriyaj telinin koptuğu durumlarda tercih edilebilir. Bunun dışında yarışçılar zaman kazanmak için debriyaja basmadan vites geçirebilirler. 

Aslında teoride baktığımızda her şey mükemmel bir şekilde gerçekleştiğinde debriyajsız araba kullanmak kötü olmadığı gibi tam tersine baskı-balata gibi parçaların ömrünü uzatıyor. Ancak işlem çok riskli olduğu için doğru yapılmazsa şanzımanı dağıtma ihtimali bulunuyor.

Debriyaj kullanmadan nasıl vites değiştirebilirim?

Debriyaj pedalına hiç basmadan vitesi hem yükseltip hem de düşürebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle hareket halinde olmanız gerekiyor. Buradaki püf nokta; motor ile şanzıman arasındaki tork aktarımının sıfır olmasıdır. O zaman hadi gelin nasıl olduğuna bakalım.

İLGİLİ HABER

Debriyaj Pedalı Olmayan Manuel Vites Arabalar Nasıl Çalışır? Evet, Var Böyle Bir Şey…

  • Aracınızın gaz pedalına basarak 3500 – 4000 devire çıkarın (Bu devir araca göre farklılık gösterebilir).
  • Aracın devri yeterli seviyeye geldiğinde ayağınızı gazdan çekin.
  • Gaz pedalını bıraktığınızda aracınızın motor dönüş hızıyla şanzıman kısa bir anlığına eşit hızlarda olacak. 
  • Tam bu noktada aracınızın vitesini hareket ettirin. Normalden biraz daha zor geçecektir, ancak çok büyük bir baskı kurmadan vitesi geçirebilirsiniz.
  • Eğer bu noktada vitesi geçiremiyorsanız eşit dönüş hızını kaçırdınız demektir. Zorlayarak araca zarar vermeyin.
  • Aynı işlemi vites küçültmek için de yapabilirsiniz. Bunun için ise 3500 – 4000 devirlere çıkmak yerine 1500 – 2000 devir arasında geçiş yapmalısınız. Buradaki püf nokta ise tam vites değiştirmeden önce bir miktar gaz pedalına basıp bıraktıktan sonra aynı işlemi yapmaktan geçiyor. 

Debriyajsız vites geçirmek “başka çareniz kalmadıkça” kesinlikle önerilmeyen bir yöntem.

Debriyaja ihtiyacınız olmadan vitesi nasıl değiştirebileceğinizi açıkladık. Her ne kadar kulağa çok kolay gelse de tahmin edildiği kadar kolay olmadığını söylemek gerekiyor. Üstelik en ufak bir hatada bile aracın şanzıman sistemini dağıtabilirsiniz. Böyle bir şey yaşamak size binlerce TL’lik masrafa neden olacaktır. Ayrıca trafikte hayatınızı da riske atacaktır. Bu sebeple “başka çareniz kalmadığı sürece” bu yöntemi kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

İLGİLİ HABER

Araçların Olmazsa Olmazı Debriyaj Nedir, Ne Amaçla Kullanılır, Yokuşlarda Nasıl Kullanmalıyız?

Bugün sizlere debriyaj pedalına basmadan nasıl vites değiştirilebildiğini açıkladık. Bu tarz içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu