Teknoloji

Çinli Elektrikli Otomobillere Yüzde 40 İlave Gümrük Vergisi Geldi (Togg’un Rakipleri Eleniyor…)




Resmi Gazete’de Çin’den gelen elektrikli otomobiller ile ilgili yeni bir karar yer aldı. Karara göre Çinli elektrikli otomobiller, yüzde 40 ilave gümrük vergisine tabi olacak. Ancak yine bugün yayınlanan ÖTV matrah düzenlemesi, araçların zamlanmasını engelliyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, en çok da elektrikli otomobiller ile ilgili kararlarla gündeme geldi. Bu bağlamda; elektrikli otomobillerde uygulanmakta olan ÖTV matrahlarına güncelleme yapıldı. Böylelikle bazı elektrikli otomobillerin daha düşük vergi dilimine girip ucuzlamasına imkan tanındı. Ancak buna paralel olarak dikkat çeken bir gelişme de yaşandı. Hükümet, Çin’den gelecek elektrikli otomobillere ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verdi. Böylelikle Türkiye’ye gelmek için adım adan markaların araçları, daha Türkiye’ye gelemeden zamlanmış oldu.

6886 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Gtip no 8703.80.10.00.11 ile 8703.80.10.00.19 olan ürün kategorileri, ürünlerin Çin’den gelmesi durumunda yüzde 40 ilave gümrük vergisine tabi olacak. Bu ürün kategorileri sadece elektrikli otomobilleri kapsıyor. Daha önce yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisine, artık yüzde 40 da ilave gümrük vergisi uygulanacak.

İşte Resmi Gazete’deki o güncelleme:

“(10)- Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında İGV %40 olarak uygulanır.”

Türkiye’ye otomobil satışlarında esas olarak iki vergi kalemi var. Bunlar ÖTV ile KDV. Alınan karar, araç fiyatlarını ciddi ölçüde artıracak. Zira Çin’den gelen bir otomobilin matrahı, yüzde 40 ilave gümrük vergili şekliyle hesaplanacak. Bundan sonra da ÖTV ve KDV hesabı yapılacak.

İlave gümrük vergisi, fiyatlara yüzde 54 yansıyacak!

Çinli elektrikli arabalara ilave vergi

Bildiğiniz gibi Türkiye’de “verginin vergisi” uygulaması mevcut. Yani vergiler toplanmak yerine çarpılarak hesaplanıyor. Bu yüzden, Çinli elektrikli arabaların matrahlarındaki artış mevcut yüzde 10 gümrük vergisinin yüzde 40 ilave vergi ile çarpılması sonucu yüzde 54 seviyesine ulaşacak. 

ÖTV matrah düzenlemesi ağır basacak. İlave vergiye rağmen fiyatlarda düşüş yaşanabilir

Gazeteci Emre Özpeynirci, alınan karar üzerine Çin’den gelecek elektrikli otomobil fiyatlarının yine de düşebileceğini açıkladı. Bunun nedeni, ÖTV matrah düzenlemesi. Özpeynirci’nin yaptığı hesaba göre dün 28 bin dolardan Türkiye’ye giren bir Çinli elektrikli otomobil, yüzde 40 ÖTV ile Türkiye’de tahmini olarak 1 milyon 541 bin TL’ye satılabiliyordu. ÖTV matrah düzenlemesi ile ilave gümrük vergisi işin içine girdiğinde, aynı araç bugün yüzde 10 ÖTV ile 1 milyon 456 bin TL‘ye satılabiliyor. Üstelik burada distribütör ile bayinin karı da değişmiyor. Yani ilave vergiye rağmen aracın fiyatı, 90 bin TL civarında düşüyor.

Emre Özpeynirci’nin hesaplaması şu şekilde:

Alınan karar en çok da BYD’yi etkileyecek

Daha birkaç gün önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, dünyanın en çok satan elektrikli otomobil üreticisi BYD‘nin Türkiye’ye geleceğinden bahsetmiştik. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar, en çok da bu markayı etkileyecek. Evet, ÖTV düzenlemesi fiyatların artmasını engelleyecek ancak Avrupalı markaların elektrikli otomobillerinin fiyatları düşerken BYD’nin otomobillerinin fiyatları sabit kalmış olacak.

İLGİLİ HABER

Elektrikli Otomobillere ‘ÖTV İndirimi’ Geldi: İşte Fiyatı Düşen Tüm Otomobiller

Türkiye’de hangi Çinli markaların elektrikli otomobilleri bulunuyor?

Skywell ET-5

BYD henüz Türkiye’ye gelmedi ancak Türkiye’de elektrikli otomobil satışı yapan Çinli markalar zaten mevcut. Bunlar Skywell ile Seres. Bu iki markanın birkaç SUV modelini Türkiye’de görmek mümkündü. Bu markaların internet sitelerine baktığımızda güncel fiyatların şöyle olduğunu görüyoruz:

  • Skywell ET5: 1.299.000 TL
  • Seres 3: 991.250 TL
İLGİLİ HABER

Daha 1 Tane Bile Satılmadan Zam Gelebilir: Togg’un Fiyatı, Yeni ÖTV Düzenlemesinden Sonra Nasıl Değişecek?

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu