Teknoloji

BYD, Ülkemize Gelmesi Muhtemel Ultra Ucuz Elektrikli Otomobilini Tanıttı (Bu Fiyata Türkiye’de Peynir Ekmek Gibi Satar)
BYD, küçük şehir otomobili Seagull’ı tanıttı. Yaklaşık olarak Hyundai i10 boyutlarında olan otomobil, Türkiye’ye gelmesi durumunda en ucuz otomobil olarak tarihe geçecek. Peki BYD Seagull neler sunuyor?

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticileri arasında yer alan BYD, yeni şehir otomobili Seagull’ı tanıttı. Minik bir otomobil olarak karşımıza çıkan Seagull, tasarımıyla da ekonomisiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başaracak gibi görünüyor. Peki BYD Seagull, tüketicilere neler vadediyor?

BYD’nin açıklamasına göre Seagull, 3780 mm uzunluk, 1715 mm genişlik ve 1540 mm yükseklik değerine sahip olan bir otomobil. Bu bağlamda, kesik bir kaput ile bagaja sahip olan otomobil, aslında sevimli görünüyor. Kapalı ızgara tasarımı ve Lamborghini’den esinlenilerek oluşturulmuş gibi görünen ön farlar, araca sportif bir hava katmış durumda.

Karşınızda BYD Seagull

Aracın ön kısmındaki gibi arka kısımda da sert hatlar bulunuyor. Bagaj kapağını boydan boya kaplayan aydınlatma çubuğu, hiç fena görünmüyor.

BYD Seagull, yaklaşık olarak Hyundai i10 ölçülerinde bir otomobil!

byd seagull arka kısım

Türkiye’deki en küçük otomobillerden bir tanesi, tahmin edilebileceği üzere Hyundai i10. BYD Seagull’ın ölçülerini daha iyi anlamanız açısından, Hyundai i10 ile kıyaslayabiliriz. 

Ölçüler BYD Seagull Hyundai i10
Uzunluk 3780 mm 3670 mm
Genişlik 1715 mm 1680 mm
Yükseklik 1540 mm 1480 mm

Bu veriler ışığında; BYD Seagull’ın Hyundai i10’dan 10 santimetre uzun, 3,5 santimetre geniş ve 6 santimetre yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Araç küçük bir şehir otomobili olsa da kullanılamayacak seviyede küçük değil. Öte yandan; bir süre önce A101’de satılan Volta EV1 gibi basit de durmuyor.

BYD Seagull iç tasarım

Diğer Çinli üreticilerin yaptığı gibi BYD’nin de Seagull modelinde sade bir iç tasarım tercih ettiğini görüyoruz. Direksiyonun arkasında, 5 inç boyutunda oldukça küçük bir dijital gösterge ekranı yer alıyor. Orta konsolda ise 12,8 inç boyutunda nispeten büyük bir bilgi-eğlence ekranı görüyoruz. Bu ekranın altında ise kontrol için kullanılacak bir dizi buton bulunuyor. 

byd elektrikli otomobil

Biraz da kaputun altına bakalım. BYD, Seagull için resmi bir açıklama yapmamış olsa da bazı sağlam iddialara sahibiz. Edinilen bilgilere göre bu otomobilde biri daha güçlü olan iki motor seçeneği sunulacak. Bu motorlar, biri 30 kWh, diğeri 38 kWh kapasiteli iki batarya ile desteklenecek. Küçük bataryanın 305 kilometre, büyük bataryanın 405 kilometre menzil sunacağı bildiriliyor.

BYD

Yapılan açıklamaya göre bu aracın İngiltere’deki fiyatı, sadece 7.730 sterlin (66 bin 093 yuan) olacak. 

BYD Seagull, yakın bir gelecekte Türkiye’ye gelebilir!

BYD, bundan bir süre önce Türkiye’ye giriş yapacağını açıkladı. Hal böyle olunca, BYD Seagull’ın Türkiye’ye gelmesi olası. Peki bu araç Türkiye’ye gelirse, kaç paradan satılır? Yaptığımız hesap sonucunda aracın Türkiye’ye vergisiz gelişinin 186 bin 447 TL olacağını, buna yüzde 54 gümrük vergisi, yüzde 10 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklediğimizde 372 bin 692 TL‘lik etiketle karşılaşıyoruz. Eğer böyle bir şey gerçek olursa BYD Seagull, Türkiye’deki en ucuz otomobil (elektrikli ve fosil yakıtlı dahil) olarak kayıtlara geçecektir.

İLGİLİ HABER

Yeni Renault Clio Tanıtıldı: Bugüne Kadarki ‘En Yakışıklı Renault’ Olabilir [Video]

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu