Teknoloji

“Bu Bildiğin Şahin” Diyeceğiniz Ancak Muhtemelen Hiç Görmediğiniz Araba
Şahin, Toros, Broadway… Ülkemizdeki pek çok arabaya benzese de muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz bir arabayla karşınızdayız. SEAT Malaga’dan bahsedeceğiz.

Bazı otomobiller vardır. Tasarımları o kadar içimize işlemiştir ki en küçük detayından bile hangi araba olduğunu anlayabiliriz. Örneğin ülkemizde peynir ekmek gibi satan, yıllar geçse de hala trafiğin bitki örtüsü olmaya devam eden Tofaş marka araçlar buna bir örnektir. Ya da Renault’nun Broadway’i de ülkemizin yollarında en çok gördüğümüz araçlar arasında yer alır. 

1985 yılında piyasaya çıkan ve kendi ülkesinde iyi de satan SEAT Malaga‘yı kaçınız biliyor? Ülkemizde çok bilinmese de aslında sıklıkla gördüğümüz arabalara epey benzeyen bu arabayı yakından tanıyacağız.

SEAT Malaga böyle görünüyordu:

Gördüğünüz gibi araç hem Tofaş Doğan, hem de Renault Broadway’e bir hayli benziyor. Bu aracın tarihine baktığımızda SEAT’ın FIAT ile ortaklığının sonucunda esinlenilmiş bir tasarım çizgisi olduğunu görüyoruz.

SEAT Malaga’ya geçmeden önce SEAT – FIAT birlikteliğine yakından bakalım.

SEAT 131

İspanyol otomobil üreticisi SEAT’ın, ülkemizde hem Tofaş ortaklığı hem de kendi ismiyle fazlasıyla iyi satış başarısı yakalayan FIAT ile ortaklığı vardı. Bu ortaklık kapsamında SEAT’ın FIAT ile hemen hemen birebir aynı otomobiller çıkardığını gördük. Bunlardan biri de FIAT 131’in bir kopyası olan SEAT 131’di. 1980’li yıllara gelindiğinde iki firma arasındaki ortaklık bozulmuş ve 1982 yılında SEAT ile Volkswagen Grubu ortaklığı başlamıştı. 

1985 yılında SEAT Malaga tanıtıldı.

SEAT Malaga

SEAT’ın geçmişine baktık. Şimdi bu arabaya geçiş yapalım. SEAT Malaga, 4 kapılı bir sedan olarak üretildi. İtalyan tasarımcı Giergetto Giugiaro’nun gözetiminde Italdesign tarafından tasarlanan Malaga, ilk çıkışında iki farklı motor seçeneğiyle gelmişti. Bunlar, 60 beygir güç üreten 1.2 litrelik motorla 90 beygir güç üreten 1.5 litrelik dört silindirli karbüratörlü motordu.

İLGİLİ HABER

Tofaş Hastalarının Bile Gözlerini Kanatacak Sıra Dışı Modifiyeye Sahip Tofaşlar

Bu araç neden Tofaş marka araçlara benziyor?

Seat Malaga

SEAT Malaga, aslında SEAT Ronda’nın temellerine dayanıyor olsa da aslında SEAT Ibiza’nın sedan bir varyantı olarak kabul edilir. Aslında bu araç SEAT Ritmo’nun yeniden tasarlanmış sedan versiyonuydu. SEAT Ritmo da eski FIAT ortaklık döneminden kalma FIAT Ritmo aracından geliyordu. 

FIAT Ritmo’nun sedan versiyonu olan Regata, doğal olarak Malaga’ya benziyordu.

FIAT Regata

FIAT’ın Ritmo’nun sedan versiyonu olarak çıkardığı Regata modeli, daha sonrasında ülkemizdeki Şahin, Doğan gibi araçların altyapısını kullandığı araç olmuştu. Yani SEAT Malaga ile ülkemizdeki Tofaş marka araçların arasındaki benzerlik aslında buradan geliyor.

SEAT Malaga 1991 yılına kadar üretildi ve sonrasında yerini SEAT Cordoba’ya bıraktı.

SEAT Cordoba

Renault 9 Broadway’i de epey andıran, ancak dönemsel tasarım yakınlığı dışında bir bağlantısı bulunmayan SEAT Malaga, 1991 yılına kadar üretilmeye devam etti. Bu süreçte özellikle İspanya pazarında sevilen bir otomobil de oldu. Uluslararası pazarda ise istenilen başarı sağlanamadı. Doğru adımlar atılsaydı belki de bugün yollarda SEAT Malaga’yı da görebilirdik. 

İLGİLİ HABER

Tofaş Kuş Serisinde Gördüğümüz ‘S, L, SL, SLX’ Gibi Model İsimleri Ne Anlama Geliyor?

İLGİLİ HABER

Bizdeki “Tofaş”çıların Japon Versiyonu: Modifiyeli Motosikletlerin ve Arabaların Hastası Olan Çılgın “Bosozoku”larla Tanışın!

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu