Teknoloji

ABD Polisi, TikTok Nedeniyle Oluşan Araba Hırsızlıklarını Engellemek İçin Ücretsiz Apple AirTag Dağıtacak
New York Polis Departmanı, şehirdeki vatandaşlara 500 adet Apple’ın takip cihazı AirTag’in dağıtılacağını duyurdu. Bu hamle, birçok Kia ve Hyundai markalı aracın son zamanlarda TikTok’ta viral olan “Kia Boyz” videoları nedeniyle çalınmasının ardından yapıldı.

Geçtiğimiz yaz, popüler sosyal medya platformu TikTok’ta viral olan videolar yüzünden ABD’deki otomobil hırsızlıklarının sayısı ciddi oranda artmıştı. Genellikle 2011-2021 arası çıkan Kia ve 2016-2021 arası çıkan Hyundai markalı araçları etkileyen bu akım, izleyenlere araçlara tornavida, USB kablo gibi şeylerle nasıl girilebileceğini ve otomobilin nasıl çalıştırılabileceğini gösteriyordu.

Hırsızlıklardaki dev artışın ardından markalardan bazı güvenlik önlemleri görmüştük. Bunlardan ilki direksiyon kilitleme özelliğiydi. Birkaç ay önce ise araçların alarm süresini uzatan, kendini kilitlemesini ve kapatmasını sağlayan bir güvenlik yazılımı güncellemesi sunulmuştu. Bugün ise direkt olarak ABD polisinden bu konuya ilişkin bir hamle geldi.

New York polisi, araç hırsızlıklarını engellemek için vatandaşlara AirTag dağıtacak

New York Polis Departmanı (NYPD), Apple’ın takip cihazı AirTag’i TikTok nedeniyle artan hırsızlıklara karşı kullanma cihazı aldı. New York Belediye Başkanı Eric Adams dün yapılan açıklamada, şehirde 500 adet bedava AirTag’in vatandaşlara dağıtılacağını, bu şekilde de araçların çalınma riskine karşı izlenebileceğini duyurdu.

Adams, geçen yıl boy gösteren TikTok akımına değinerek “Kia Boyz” olarak bilinen viral videolarla şehirdeki otomobil hırsızlıklarının direkt olarak bağlantılı olduğunu ifade etti. NYPD’den John Chell de hırsızlıklardaki artışa değinerek şehirde bu yıl şimdiden 966 Hyundai ve Kia’nın çalındığını bildirdi. Bu sayının, 2022’nin tamamında 819 olması da durumun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne serdi.

Apple’ın AirTag cihazları normalde cüzdan, valiz gibi şeyleri gerçek zamanlı olarak bulmaya yarasa da otomobil gibi şeylerde de kullanılabiliyor. New York’lu yetkililer de insanların, bulunma ihtimaline karşı AirTag’lerini araçlarının iyi bir yere saklaması gerektiğinin altını çiziyor.

İLGİLİ HABER

Apple’ın Takip Cihazı ‘AirTag’ Sayesinde Bir Uyuşturucu Çetesi Çökertildi

New York’taki bu hamle, AirTag’in suç konusundaki ilk kullanımı değil. Geçtiğimiz haftalarda yine ABD’de cihazın bir uyuşturucu çetesini çökertmek için kullanıldığını görmüştük.

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu