Teknoloji

Yenilenen Tasarımıyla 2024 Volkswagen ID.3 Tanıtıldı
Volkswagen, elektrikli küçük şehir otomobili ID.3’ü yeniledi. Teknik ve tasarım açısından bazı yenilikler içeren otomobil, çok büyük bir ihtimalle yıl sonunda piyasaya sürülecek.

Alman otomobil devi Volkswagen, bundan birkaç yıl önce ID.3 olarak isimlendirdiği elektrikli şehir otomobilini tanıtmıştı. Bu araç henüz Türkiye’ye gelmedi ancak bugün gerçekleştirilen bir etkinlikte ikinci nesil ID.3 tanıtıldı. Volkswagen’in 2024 model olarak lanse ettiği yeni ID.3, tasarım açısından düşünüldüğü kadar büyük yenilikler içermiyor.

Volkswagen ID.3’teki en büyük tasarım yeniliği, ön tampona hafif dokunuşlar yapılmış olması. Hava deliklerini genişleten tasarımcılar, tamponun daha agresif görünmesini sağlamış durumdalar. Ayrıca birinci nesil ID.3’te kaput kısa tutulmuş, camın bittiği alana siyah bir plastik yerleştirilmişti. Bu tasarım detayını kaldıran Volkswagen, aracı daha fazla premium göstermiş oldu.

Karşınızda 2024 model Volkswagen ID.3!

Volkswagen, ID.3’ün iç tasarımında büyük değişiklikler yapmadı. Ancak özellikle de döşeme ve kaplamalarla ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Bu bağlamda; Volkswagen ID.3’te artık daha yumuşak malzeme kullanılıyor. Ayrıca kullanılan malzemelerin yüzde 71’i geri dönüştürülmüş plastikten imal edildi. 

Volkswagen ID.3

İç tasarımdaki diğer detaylara baktığımızda; 5,3 inç büyüklüğündeki dijital gösterge ekranını görüyoruz. Orta konsoldaki bilgi-eğlence ekranı ise 12 inç büyüklüğünde ve dokunmatik bir yapıya sahip. Volkswagen, ID.3 sahiplerine hayalet bilgi ekranı ve cam tavan imkanı da sunacak. 

Volkswagen

2024 model Volkswagen ID.3’ün ikinci nesil olarak lanse edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi, sürüş sistemlerinde yapılan iyileştirmeler. Volkswagen, aracın rota planlama sistemini geliştirdi. Sistem artık batarya durumu, tahmini trafik verileri ve şarj istasyonlarını da kullanarak en iyi rotayı oluşturacak. Ayrıca bu otomobilin park yardımcısı, sürücünün hareketlerini hafızasına kaydedip, gerekli olduğu durumlarda aktif yardım sağlayacak.

Volkswagen elektrikli araba

Biraz da kaputun altına bakalım. Volkswagen ID.3, 201 beygir gücünde 310 Nm tork değerine sahip olan bir elektrik motoruna sahip. Bu motor 58 kWh ve 77 kWh kapasiteli bataryalar ile eşleştirilecek. Küçük batarya 426 km, büyük batarya ise 546 km menzil sunacak. Volkswagen’e göre büyük batarya yüzde 5’ten yüzde 80’e kadar 30 dakikada şarj edilebilecek.

Volkswagen

2024 model Volkswagen ID.3’ün ne zaman piyasaya sürüleceği ve fiyatının ne olacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak otomotiv sektörü kaynakları, aracın son çeyrek itibarıyla piyasaya sürüleceğini ileri sürüyorlar. Fiyat bilgisi de çıkışa yakın bir dönemde belli olacaktır.

İLGİLİ HABER

‘150 Dolar’ İçin Çocuk Kaçırılmasına Göz Yuman Volkswagen’den Yeni Karar: Takip Sistemi Ücretsiz Olacak!

Source

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu